سلمان رشدی

* "سلمان رشدی در سال 1947 در بمبئی در یک خانواده مسلمان به دنیا امده است . نخستین اثر او <بچه های نیمه شب> شهرت جهانی برایش به همرا اورد و بزرگترین جایزه ادبی انگلیس <بوکرزپرایز> را از آن اوکرد. بسیاری از منتقدان سلمان رشدی را یکی از بزرگترین نویسندگان انگلیسی زبان امروز و دارای خمیره یک رمان نویس بزرگ دانسته اند. اثر دیگر او شرم نام دارد. بچه های نیمه شب در سال 1981 منتشر شد و تا کنون بیش از 15 بار تجدید چاپ و به 30 زبان ترجمه شده است. "

 

این جملات در ابتدای کتاب بچه های نیمه شب و شرم در معرفی سلمان رشدی امده است. دو اثر فوق به ترتب در سالهای 1363 و 1364 در ایران توسط نشر تندر به ترجمه مهدی سحابی منتشر شد و کتاب بچه های نیمه شب موفق به کسب بهترین رمان خارجی در ایران شد و کتاب جنجال برانگيز ایات شیطانی در تاریخ 1988 در انگلستان منتشر شد و حكم اقای خمینی كه در فوریه 1989(بهمن 1389) به مرگ سلمان رشدی فتوا داد و باعث جنجال بزرگي در دنيا شد.

اما اسم ایات شیطانی اشاره به افسانه غرانیق دارد. غرانیق جمع غرنیق به معنی مرغ ابی است گردنی بلند دارد و سپید و یا سیاهرنگ است. اما داستان ، می گویند در نخستین سالهای بعثت که ازار مشرکین نسبت به مسلمانان سخت و طاقت فرسا شده بود عده ای از مسلمانان به حبشه هجرت می کنند. پیامبر نگران منتظر ایاتی بود که موجب نوعی نزدیکی به قریش شود. روزی پیامبر و عده ای از مسلمانان در یکی از انجمن خانه های قریش دور کعبه نشسته بودند. پیامبر در ان انجمن سوره نجم-سوره 53 قران مجید- راتلاوت می کرد. این ایات را تلاوت کرد:

ایا دیدی لات و عزی را و منات را که سومین ان دو بود.

پیامبر بلافاصله بعد از تلاوت ایات فوق را میخواند:

اینها مرغان ابی بلند پروازند که شفاعت انان امید می رود.

تلاوت سوره ادامه پیدا کرده و در پایان پیامبر ایه سجده را خواند و مسلملنان و مشرکان سجده کردن. علت سجده و شادمانی مشرکان به خاطر این بود که پیامبر در ایات سوره نجم از بتها به نیکی یاد کرده بود. اما شب هنگام جبرئیل به پیامبر نازل شده و به او می گوید که این جملات اخر وحی نبود و از جانب شیطان القا شده. پیامبر غمگین شده  و گفت: من چیزی را که خدا برای من نفرستاده بر او بستم و خداوند برای دلجویی از پیامبر این ایه را فرستاد که:

"هر چند نزدیک بود از انچه بر تو وحی کردیم منحرفت کنند تا چیز دیگری بر ما ببندی و ترا به دوستی گیرند و اگر ما تو را استوار نکرده بودیم نزدیک بود کمی به انها مایل شوی. در این صورت عذاب دو جهان را دو چندان به تو می چشانیم و دربرابر ما یار و یاوری نمی یافتی"

این داستان در کتب مشهوری مانند تاریخ طبری" تفسیر طبری" "طبقات ابن سعد" و "اسباب التنزیل" واقدی نقل شده است.

اما در کتب شیعی این داستان دروغین یاد شده است.

برای فهمیدن ادامه داستان و توضیحات بیشتر می توانید به کتاب "نقد توطئه آیات شیطانی" نوشته "سید عطاالله مهاجرانی" مراجعه کنید. مهاجرانی با قلم شیوا و شیرین به  نقد کتاب رشدی پرداخته است. البته بهتره که اول دو کتاب پیشین سلمان رشدی (شرم و بچه هاي نيمه شب) خوانده شود و بعد کتاب نقد اقای مهاجرانی تا بدون پیش داوری بتوان نسبت به کارهای اقای رشدی اظهار نظر کرد.

اما تهيه دو کتاب شرم و بچه ها نیمه شب با اینکه  در بازار کمی مشکل است اما غیر ممکن نیست و با کمی جستجو در میدان انقلاب قابل تهیه است البته با قیمتی گزافتر. (من دو تاش رو دو سال قبل حدود 16 هزار تومان گرفتم)

در این دوکتاب سلمان رشدی بیان ظریفی برای مخالفت خویش با قوانین اسلامی دارد و هیچ گاه مستقیما به اسلام نتاخته  است. شاید یکی از دلایل توجه به اين كتب اگاهی و اطلاعات وسيع او از علوم اسلامی بوده چون سخن کسی که به چیزی مشرف است و بر طبق ان کتابی می نویسد همیشه موثر تر از کسی است که درباره چیزی اظهار فضل می کند که هیچ اطلاعی از ان ندارد.؛

 

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۳
تگ ها :

فراخوان اينترنتی بر عليه دشمنان آزادی بيان.

از وبلاگ حسين درخشان:

جنگ تمام عیاری که مرتضوی با اینترنت شروع کرده، آخرین جنگ او است که اگر آنرا برنده شود، دیگر اثری از آزادی بیان در سرزمین ایران نخواهد ماند. اما خوشبختانه ما می‌ةوانیم به کمک همدیگر به آسانی او را شکست دهیم.

او می‌خواهد صدای وب‌سایت‌های اصلاح‌طلب به گوش کسی در داخل ایران نرسد و اگر از پس این کار برنیاید شکست خورده است. پس بهترین راه کمک به این موضوع پخش کردن خبرهای وب‌سایت‌های امروز و بامداد، به هر شکل ممکن، است. ساده‌ترین راه آن کپی و پیست کردن عین مطالب آنها یا برگزیده‌‌شان در وب‌لاگ خود است که می‌دانم ممکن است برای وب‌لاگ‌نویسان شناخته‌ی شده‌ی ساکن ایران سخت باشد، ولی کسانی که ناشناسند یا در ایران زندگی نمی‌کنند می‌توانند نقش بزرگی بازی کنند.

شبکه‌ی چند ده هزارتایی وب‌لاگ‌های فارسی، در مجموع از تمام روزنامه‌های فارسی زبان، خواننده‌ی بیشتری دارد و اگر از آن برای شکست‌دادن دشمنان آزادی بیان در ایران استفاده نکنیم، فرصتی تاریخی را از دست داده‌ایم.

بنابراین پیش‌نهاد می‌کنم روز دوشنبه‌ی آینده، هر کس که امکانش را دارد، چند خبر را به انتخاب خودش از وب‌سایت‌های امروز و بامداد بردارد وبه همراه لینک‌هایی مشخص به منبع آنها، در وب‌لاگش بگذارد.

از سايت امروز:

آیا یک روحانی جای حداد را می گیرد؟

نطق راهیافته بوشهر در انتقاد به ضعف رياست آقاي حدادعادل و پيشنهاد تعيين يك شيخ (روحاني) به عنوان رئيس مجلس هفتم در سال آينده وضعيت آشفته مجلس را آشكار كرد. هفته پيش روزنامه جمهوري اسلامي نيز مديريت مجلس هفتم و شخص آقاي حدادعادل را ضعيف خواند. رفتار چهار ماهه مجلس هفتم موجب شده است كه مشروعيت مجلس به كمترين ميزان خود در بيست و پنج سال گذشته برسد. (ادامه مطلب)

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸۳
تگ ها :

چه می شه کرد تولد تولده!!

هر چی فکرکردم ديدم نمی تونم از تولد بگذرم پس اومدم که تبريک تولدی بگم. پارسال که من و سقراط  به خاطر مساله زن و مرد سايه همو با تير می زديم و کلی مقاله بر عليه هم در وبلاگهامون و وبلاگ زن و مرد می نوشتيم!‌ موقع تولدش اين متن رو اون موقع (۲۰ شهريور ۱۳۸۲) براش نوشتم. امسال هم دوباره همون متن رو برای تبريک تولدش می ذارم تا هم تجديد خاطره ای از اون روزهای خوش و کل کل کردنهامون باشه و هم به خاطر اينکه اون روزا اينو با بدجنسی خاصی نوشتمش. به هر حال فرهاد جان دوباره برای دومين بار توی دوستيمون تولدت رو تبريک می گم و اميدوارم هر جا که هستی شاد باشی و موفق . (آزی)

 

اينم متن تبريک پارسالم:

 

(ادم وقتی یه دوستی مثل سقراط داشته باشه تا هفت پشتش دیگه احتیاج به هیچ دشمنی نداره ، ولی چه می شه کرد تولد تولده حالا چه دوست چه دشمن ، اقا سقراط گل (گرفتن دیپلم ریاضی در 16 سالگی ، رتبه 12 کنکور ، مهندسی مکانیک در دانشگاه تهران ، تحصیل در حوزه علیمه قم ، کارشناسی ارشد در شریف ، جایزه دوم جشنواره خوارزمی ، ترجمه کتاب مبانی تجارت کالا ، مطالعه در علوم هیپنوتیزم )  در 26 شهریور 1353 قدم مبارک رو روی این کره خاکی (و شاید ملافه بیمارستان ) گذاشتند و  ایران شاهنشاهی رو به قدمهای خودشون مزین کردند. متاسفانه همانطور که اکثر نوابغ بعضی مواقع راه را گم کرده ، این استاد دانشمند هم در گذشته با نوشتن مقالاتی بر علیه زنان کاملا از راه راست منحرف شده بود که ناگاه سروشی در گوشش گفت : هی جو راه از اون وره!! و اینگونه بود که استاد ناگاه به خود امد و دید اگر به همین رویه ادامه دهد دیگر در این کره خاکی نمی تواند زن ستاند و همان گاه بر زمین افتاد و فریاد العفو العفو تا امریکا رفت و دو برج دو قلوی امریکایی رو ترکوند ( منتها همه اشتباها فکر می کنند کار تروریستهای عرب بود) و اینگونه شد که سقراط(گرفتن دیپلم ریاضی در 16 سالگی ، رتبه 12 کنکور ، مهندسی مکانیک در دانشگاه تهران ، تحصیل در حوزه علیمه قم ، کارشناسی ارشد در شریف ، جایزه دوم جشنواره خوارزمی ، ترجمه کتاب مبانی تجارت کالا ، مطالعه در علوم هیپنوتیزم ) بخشیده شد...

 وای چه قدر حرف زدم فکر کنم هر کی بره وبلاگ سقراط مرض پرحرفی می گیره. به هر حال داداش سقراط تولدت مبارک باشه... )*

 

* فکر کنم امسال يه خورده با همديگه بهتر شديم

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸۳
تگ ها :