کتاب هفته

 تراژدی آمریکائی (دوجلد)

نویسنده: تئودور درایزر

مترجم: سعید باستانی

انتشارات هاشمی

قیمت: 9500 تومان

 

وقتی پیرمرد فروشنده اشتیاق منو نسبت به کتابهای روی میز مشاهده کرد این کتاب رو پیشنهاد داد و گفت کتاب بینظیریه که ارزش خوندن داره، ولی با یه نگاه به قیمتش منصرف شدم و سراغ دو کتاب دیگه رفتم ولی بعد از حدود سه ماه نتونستم به وسوسه خوندنش غلبه کنم و به ناچار دوباره رفتم سر وقت کتابفروشی مورد علاقه ام که نرسیده به میدان ولیعصره و بعد از گشت و گذاری توی کتابهایی که از زمین تا سقف چیده شده اخر سر همین کتاب رو انتخاب کردم، چیزی که منو مشتاق تر کرده بود نوشته روی جلد این کتاب بود که کتاب رو یکی از ده رمان بزرگ قرن بیستم معرفی می کرد، به ته مونده های شکم غلبه کردم و حاضر به خرید کتاب شدم، خدائی هم کتاب خوبی بود و از خریدنش پشیمون نشدم ولی اگه شما قصد خریدش رو دارید بهتون پیشنهاد می کنم کسی رو ترغیب به خریدش کنید و بعد به عنوان قرض بخونید چون یه خورده که نه خیلی گرونه.

 

این کتاب به زندگی آمریکائی های قرن 20 می پردازد و داستان پسری که در رنج و فقر و محرومیت بزرگ شده و عطش و تمایل او به ثروت و شهرت و شهوت، چیزهای که سرانجام به گرفتاری او منجر می شود. چیزی که برام خیلی جالب بود این بود که بعضی وقتها از خلال اندیشه های این نویسنده و از خلق و خوی و رفتار و طرز تفکر شخصیت های که خلق کرده یه چیز خیلی اشنا توی مغزم جرقه می زد و بعد با حیرت به شباهت رفتارهای این شخصیتها با جوانهای امروزی خودمون پی می بردم البته نه به این افسار گسیختگی که با این سرعت جنون امیزی که در پیش گرفتیم خیلی هم بعید نیست به اونجا برسیم و جالبتر تاثیری که محرومیت در پیدایش این سرنوشت می زنه. شاید هیچ چیز بدتر و مخربتر از محرومیت اجباری و تعصبانه و کورکورانه نباشه، پدر و مادری سختگیر و متعصبی که در پیدایش سرنوشتی که هم گریبانگر دختر و هم پسرشون شد چندان بی تقصیر نبودند، کسانی که قصد گذشتن از همه لذات دنیوی چه مشروع چه نامشروع رو داشتند و قصد تحمیل این عقیده به فرزندانشون ناگهان از عصیان پسر و دختر خودشون حیران زده و مبهوت شدند و زمانی پی به اشتباهشون بردند که دیگه دیر شده بود. (دقیقا مشابه این رفتار را می توان در بعضی از خانواده های ایرانی پیدا کرد)

 

شاید یکی از دلایلی که باعث شده نویسنده به این زیبائی این زندگیها و این تفکرات رو به رشته تحریر در بیاره این بوده که خودش هم در خانواده ای بسیار فقیر بزرگ شده و طعم محرومیت ها و سختی ها رو کشیده. به هر حال خوندن این کتاب خالی از لطف نیست و ارزش یک بار خوندن رو داره.

 

البته من قصد داشتم با این پول یه بلوز برای خودم بخرم که با جمله معروف لباس بهتر است یا علم راه خودم رو انتخاب کردم و گول شیطون رو نخوردم و به راه مستقیم که همون علمه حرکت کردم!! و طبق معمول هم فروشنده اغفالم کرد و یه کتاب دیگه هم معرفی کرد و کلی ازش تعریف کرد و منم که ساده اونم خریدم!( کورش نامه، نویسنده: گزنفون، مترجم: رضا مشایخی) و صد البته وقتی رسیدم به خونه به مامانم با قیافه معصومانه گفتم بلوزی که دوست داشتم پیدا نکردم و حرفی از خرید کتاب هم نزدم و سریع با کتابها چپیدم توی اتاقم، البته دروغ هم نگفتما چون اصلا دنبال خرید نرفتم و یه راست رفتم توی کتابفروشی.

 

 ** درا جان مرسی راستی بچه ها ديديد وبلاگم دوساله شد و اصلا من خبردار نشدم. چندم بود؟ فکر کنم توی مهر ماه بود. بعد من می گم اين بچه بيچاره انگاری سرراهيه بگيد نه.  البته ماهی رو هر وقت از اب بگيری تازه است. کوچولوی نوپای خوشگلم دوسالگيت مبارک باشه. 

 

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ آبان ۱۳۸۳
تگ ها :