هفت عادت مردمان موثر

* هفت عادت مردمان موثر (استفان کاوی): در بازار دو ترجمه از این کتاب وجود داره، یکی ترجمه محمد رضا آل یاسین و دیگری ترجمه گیتی خوشدل، اگه حوصله یک کتاب طولانی رو ندارید ترجمه گیتی خوشدل که خلاصه تر هست رو بخونید وگرنه اولی توصیه می شه.

 

به عناوین کتابهای کتابخونه یه نگاه سرسری انداختم تا ببینم قبل از این کتاب چه چیزهایی رو خونده بودم (این کتابخونه ای که زدیم و تنها عضوش هم من هستم! برای من یه توفیق اجباری شد تا این نوع کتابها رو هم بخونم وگرنه شاید اصلا سراغ این جور کتابها نمی رفتم) تقریبا لیست بلند بالائی بود، ترکیبی از کتابهای معجزه های مثبت اندیشی و برخورداری از شخصیت موثر و جذاب و روابط موفق با دیگران در زندگی.

 

ولی به نظرم ارزش این کتاب از همه کتابهایی که قبلا خوندم بیشتره، موقع خوندن کتابهای قبلی به نظرم می اومد که یه بخش مهم و اساسی توی اونها نادیده گرفته شده و یا به طور عمد حذف شده و فقط به صورت و ظاهر قضیه توجه شده، شاید برای همین، اونجور که باید و شاید کتابهای قبلی مثل این کتاب روم تاثیر مثبت نداشت.

کتب قبلی با تجویز یه سری رفتارهای آماده و حاضر تو رو تشویق به تغییر سریع می کنند بدون اینکه به تغییر دادن باطن و درونت توجه داشته باشند، تو رو درست عین به هندونه قرمز و خوش ظاهری می کنند که فقط موقع خوردن می شه فهمید که بی مزه است و اصلا شیرین نیست. به نظر من شخصیت ادمها هم دقیقا همینطوره، خیلی از ما یاد گرفتیم که رویه ظاهری خودمون رو درست کنیم و از درون پوچ و خالی باشیم، درست عین مذهبمون که فقط روی لایه های بیرونی کار کردیم و گند زدیم به هر چی معنویت و باطنه.

 

دکتر کاوی با تقسیم این کتاب به دو بخش هم به اخلاقیات منش (ویژگیهایی مانند درستی، تواضع، وفاداری و خویشتن داری و شهامت و عدالت و صبر و سختکوشی و سادگی و فروتنی) و هم به اخلاقیات شخصیت ( تصوری که عموم از شخص دارند، گرایشها و رفتارها و مهارتها و فنونی که به مربوط به فرایندهای ارتباط انسانی است) توجه کرده و معتقده که برای دستیابی به یک شخصیت یکپارچه و بی نقص باید از درون به بیرون کار کنیم، تا وقتی که لایه های درونی خودت رو بازسازی نکنی هرگز در برخورد با دیگران نمی توانی به یک رفتار بی نقص و یکپارچه دسترسی پیدا کنی، مشکل ما با اطرافیان، از درون و از عینکهای متفاوتیه که هر کدوم از پشت دریچه های اون به دنیا نگاه می کنیم و برداشتهای متفاوتمون از دنیای اطراف، نه شخصیت سایر افراد.

 

زیباترین قسمت کتاب موقعی بود که دکتر با یک مثال جالب به ما نشون می ده که می شه دو فرد به یک قضیه در ان واحد نگاه کنند و دو برداشت متفاوت داشته باشند، مشکل وقتی پیش می یاد که هر کسی روی برداشت خودش پافشاری کنه و برداشت شخص دیگه رو غلط و نادرست بدونه، شاید بیشترین مشکل ما در روابط انسانی ناشی از همین موضوع باشه، این که هرگز نمی خوایم از دید دیگران به موضوع نگاه کنیم و یا حتی درکشون کنیم.  

 

عادت 5 "نخست بخواهید بفهمید آنگاه جویای تفاهم باشید" به نظرم یکی از جذاب ترین عادتهایی اومد که تا حالا خیلی کم توی زندگیم ازش استفاده کردم، دارم سعی می کنم این عادتها رو یاد بگیرم، زبونا خیلی راحتن ولی وقتی می خوای توی زندگیت پیاده اشون کنی اونوقته که می بینی ای بابا همچین هم که فکر می کردی راحت نیست.

 

 اما برای دسترسی به پیروزی شخصی باید از سه عادت زیر استفاده کرد:

 

  1. عامل باشید.
  2. ذهنا از پایان اغاز کنید.
  3. نخست امور نخست را قرار دهید.

 

و پیروزیهای عمومی شامل:

 

  1. برنده برنده بیندیشید.
  2. نخست بخواهید بفهمید انگاه جویای تفاهم باشید.
  3. نیروی جمعی ایجاد کنید.

 

و برای پایداری این عادتها از عادت هفتم باید استفاده کرد.

 

  1. اره را تیز کنید. (بازسازی)

** اینم یه مقاله جالب از مجله تدبیر در مورد این کتاب.

 

*** بخشی از مصاحبه با استفان کاوی در مورد این کتاب، هر کاری کردم به این متن خاص نتونستم لینک بدم. اگه دوست دارید مصاحبه رو بخونید به مطلب 26 اردیبهشت به اسم با معماران عصر دیجیتال، اندیشه های استفان کاوی (بخش دوم) مراجعه کنید.

 

اینم سایت استفان کاوی. اصلا فکر نمی کردم قیافه اش انقدر بامزه باشه و در ضمن کچل هم باشه! راستی کاوی کتاب دیگه ای به اسم عادت هشتم نوشته که ادامه ای بر کتاب قبلیه و به نظرم اون هم باید جالب بیاد. البته فکر کنم هنوز ترجمه نشده.

  

**** اکبر گنجی در خطر مرگ!

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳۸٤
تگ ها :