زمانی که یک اثر هنری بودم . نوشته اریک امانوئل اشمیت مترجمان: فرامرز ویسی و آسیه

 

از سر بی میلی کتاب رو از دختر دایی گرفتم. چون تجریه خوندن کتاب دیگری از این نویسنده به نام "موسیو ابراهیم و گل های قران" رو داشتم و علارغم تبلیغاتی که براش شده بود چندان برام جذاب نبود.  ولی از وقتی که این کتاب رو دستم گرفتم تا لحظه پایان زمین نذاشتم. خواندن کتاب از نویسنده ای خدامرده ای که در جریان حادثه ای در صحرای هوگار که سیصد کیلومتر با نزدیک ترین آبادی فاصله داشت و  بدون اب و غذا بود و در این گم شدن ظاهری خداش رو پیدا کرد جالبه.

زمانی که یک اثر هنری بودم . داستان پسری است که به دلیل احساس حقارت نسیت به برادران مشهور و زیبایش و به خاطر کمبود توجه و عقده حقارت اقدام به خود کشی می کنه.اما در روزی که تصمیم خود کشی می کند با هنرمندی به نام زئوس اشنا می شود و پیشنهادی از این هنرمند دریافت می کند تا او را به اثری هنری تبدیل کند،  با دادن تعهدی بر روی برگه ای، خودش و انسانیتش رو در اختیار این مرد قرار می ده تا جسم ای که برای خودش به نازیبایی شهرت داره رو تبدیل به یک پدیده کنه، اما چه سرنوشتی در انتظار این جوان هست؟ مجسمه ای از نوع انسان و حرکت هایش ، اسیر در چنگال خالق اش و یاس بزرگ از این رویداد.

این اثر اعتراضی است به دنیای مدرنیته و هنر معاصر. اشمیت به موقعیت انسان در دنیای معاصر اعتراض می کند، انسانی که اندک اندک تا حد یک شی تنزل می یابد: و هم به آزادی انسان، آن هم در دنیایی که داعیه ای ان را دارد. آنچه ما را با داستان به پیش می برد مبارزه ای تدریجی انسان است برای رسیدن به خویشتن خویش.

هرچند با این قسمت نظر نیما که خوندن کتاب برای افرادی که اعتماد به نفس کافی به خاطر ظاهرشون ندارند موافقم ولی با این نظرش که " هر چند اشمیت در اثر هایش ، شاید به دلیل مثبت اندیشی اش و شاید به دلیل صحرای هوگار ، داستان را انگونه پایان می برد که در صحرای هوگار پایان او بود.اما قسمت های ابتدایی و میانی کتاب بسیار جذاب است ، اما شاید اگر معنا گرا نبود پایان داستان تلخ تر و زیبا تر می شد…" موافق نیستم. به من که پایان های شیرین بیشتر از تلخ می چسبه. شاید زندگی به اون تلخی هایی که ما فکر می کنیم نیست و در هر صحرای هوگاری علارغم همه ناامیدی ها کورسویی از امید همیشه هست و این ما هستیم که باید زاویه دیدمون رو تغییر بدیم.

 

 

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۸
تگ ها : کتاب