حداحافظ گری کوپر و افرودیت و سفر

* در حین خوندن کتاب "خداحافظ گری کوپر" نوشته رومن گاری همش وسوسه می شدم که بذارمش کنار. ولی کنجکاوی فهمیدن سرنوشت آدم هایی برف پرست بالای کوه مانع شد و داستان رو به پایان رسوندم. آدم های جالبی بودند که به هیچ وجه باهاشون، من یکی که همذات پنداری نداشتم و شاید یکی از دلایل نچسب بودن داستان برام همین بود. آدم های عجیب و غریبی که اینطور به نظر می رسید که هر کدوم برای فرار از درد یا کسی به کوه پناهنده شدند. به هر حال برای انتخاب و خوندن شاید بد نباشه. من که دوباره چند فصل اول رو مرور کردم چون بار اول هنگام خوندن کتاب یه جورایی ذهنم شاید به خاطر ثقیل بودن جمله ها فرار می کرد و فقط چشمم بود که بدون حضور ذهن و بی هیچ فهمی روی جملات skim می کرد.

** سفر برام حکم بنزینی رو می مونه که به ماشین از راه مونده ام می رسه. شاید تعبیر زنونه و لطیفی به نظر نرسه ولی الان فقط همین به نظرم رسید. بعد از جراحی مامان و مراقبت ازش، تنها چیزی که نیاز دارم یه سفره. به کوه، جنگل یا دشت. بعد یه نفس که از هوای پاکشون بکشم انرژیم برای چند وقتی ذخیره می شه و جواب می ده.

*** از ادم های آفرودیت تایپ (خدای عشق و زیبائی) خیلی خوشم می یاد مخصوصا افرودیت هایی که در کنارش تیپ های دیگه ای رو هم مثل آتنا (خدابانوی عقل و مهارت و حافظ  شهر آتن) و دیمیتر (خدابانوی غلات ، روزی دهنده و مادر) رو هم پرورش دادند. مثل همین خانم ژیلا بنی یعقوب که توی روزهای دور بودن از همسر زندانیش اینطور با کلمات بازی می کنه و متن های لطیف زنانه اش رو نثار محبوب دربندش می کنه.

ولی امان از آفرودیت خالی، که مثل هم دانشگاهی می شه که زنگ می زنه و می گه یه پسر مولتی میلیاردر گیر اوردم چه طوری تورش بزنم!!تعجب اونم از کی می پرسه!! یه ارتمیس تایپ (خدابانوی شکار و طبیعت وحشی) که توی دنیای شکار و زیر نور ماه داره برای خودش حیرون می گرده و مونده چرا تیر و کمونش رو نمی تونه با چیز دیگه ای عوض کنه.چشمک

پ.ن. اگه از خوندن این متن گیج شدید شاید این نوشته بتونه کمی کمکتون کنه. طبق نظر روانشناسان پیرو یونگ، تیپ های شخصیتی زنان (مردان) متاثر از 7 الهه (خدا) یونانی هستند. هر زنی این 7 تیپ شخصیتی رو در درونش داره ولی یکی از این تیپ ها غالبه که ممکنه در زمانهای مختلف ترتیب این غالب بودن عوض بشه و زمانی فرد می تونه به فردیت برسه که بتونه هر کدوم از این تیپ ها رو در درست سرجای خودش استفاده کنه.  

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ آبان ۱۳۸۸