طرحواره ج-ن-س-ی

در یک جلسه از کلاس های مشاوره ای که می رم یکی از مبحث ها س-ک-س تراپی بود. استاد روانپزشکی )دکتر سرگلزایی)  بودند که در زمینه (NLP (neuro linguistic programming هم مهارت داشتند. ایشون از ما خواستند که هر کلمه ای که در زمان فکر کردن به س-ک-س به ذهنمون می رسه رو بگیم. کلمات زیادی گفته شد از جمله: خالی شدن، پر شدن، زندگی، گلدان، ارامش، رقص، چاقو زدن، عبادت، مردن، بازی، رهایی، خل بازی، بی معنی، کار حیوانی و ...

بر طبق توضیحات ایشون، هر کدوم از این کلمات نشانگر طرحواره ای است درباره س-ک-س در ذهن ادم های مختلف. پس وقتی دو نفر زندگی مشترک رو شروع می کنند داشتن طرحواره های خیلی متفاوت می تونه مشکل ساز باشه. مثلا دو تا کلمه بازی و خالی شدن رو در نظر بگیرید. برای یکی س-ک-س معادل چند لحظه است و سریع رسیدن به مرحله رهایی از تنش و برای دیگری س-ک-س معادل بازی است که هر بازی می تونه مقدمه و موخره ای داشته باشه و مدت زمانی و اگه این دو پارتنر به این مساله توجه نکنند ممکنه دلسردی ج-ن-س-ی برای یکی یا هر دو پیش بیاد. این طرحواره ها رو می شه تغییر داد. مثلا کسی که طرحواره ای مثل کار حیوانی یا کثیف کاری داره مسلمه که نه تنها لذتی نمی بره بلکه هر بار این کار براش در حکم عذابه و باید تغییر کنه. پس اولین گام آگاه شدن به اونه و دومین کاری که درمانگر برای زوجین انجام می ده نزدیک کردن دو تا طرحواره زوج تا حد امکان به همدیگه است. حتما می دونید که بیشترین علت طلاق در کشور به خاطر نارضایتی ج-ن-س-ی است. پس به غیر از اطلاعاتی که راجع به س-ک-س جمع می کنید از نگرش پارتنرتون هم نسبت به این مقوله غافل نشید.

مثل اینکه دکتر شیری هم قراره کلاس های جدید بهداشت زناشویی رو اعلام کنند. از این کلاس هم غافل نشید که برای زوجین فوق العاده است.

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱