به دنبال خنده

دنبال خنده می گشتم اینه که وقتی در خبری به کتاب "اندازه گیری دنیا" نوشته جوان 30 ساله آلمانی برخوردم که پرفروشترین رمان سه دهه اخیر ادبیات آلمان شده که خوانندگان و منتقدان رو خندونده و تحسین منتقدان امریکایی رو هم برانگیخته، بی تامل به انقلاب رفتم و همراه با اون کتاب دیگه ای از نویسنده کتاب "عطر سنبل عطر کاج" هم گرفتم. اعتراف می کنم که کتاب اول علارغم انتظاری که ازش داشتم نتونست چشمم رو بگیره و پس از خوندن سرسری از خیرش گذشتم و گذاشتم تا شاید بار بعدی که دستم می گیرم بتونم باهاش ارتباط برقرار کنم. فقط در ابتدای کتاب جمله ای از این کتاب ذهنم رو قلقلک داد. سخن از ریاضیدانی به نام گاوس هست، همون که داستان معروفی داره بدین شرح که آموزگارش، در دبستان، برای سرگرم کردن شاگردان به آنان گفت شماره‌های 1 تا 100 را با هم جمع کنند؛ گاوس خردسال پاسخ درست را در چند ثانیه با به کارگیری یک بینش ریاضیاتی چشمگیر به دست آورد. او دانست که با جمع کردن دو به دوی عبارت‌ها از دو سر فهرست شماره‌ها پاسخ هر یک از این جمع‌ها برابر خواهد شد:

100+1=101; 99+2=101, 98+3=101, ...

برای جمع کل هم خواهیم داشت:

50×101=5050

اما برگردیم سراغ سخنی که ازش خوشم اومد:

" این که ادم در یک زمانه ی خاصی به دنیا امده باشد و خواه ناخواه زندانی همان زمانه باقی بماند هم ناجور است هم ناحق، نمونه ی کامل جبر تاسف انگیزی هستی. با این ترتیب آدم نسبت به گذشتگان به طرزی ناجوانمردانه برتری پیدا می کند در حالی که پیش روی آیندگان دلقکی بیش نیست."

کتاب: اندازه گیری دنیا

نوشته: دانیل کلمان

ترجمه: ناتالی چوبینه

انتشارات افق

قیمت: 10500 تومان

 

وقتی این کتاب رو بی نتیجه کنار گذاشتم سراغ کتاب خانم فیروزه رفتم. از این کتاب نمی شه انتظار داشت که تجربه کتاب اولش "عطر سنبل عطر کاج" رو که بسیار شیرین و خنده داره تکرار کنه اما بازم لبخند بر لبم می اورد و یه جاهایی تحسینش می کردم مخصوصا وقتی از دیدارش با یکی از گروگان های سفارت آمریکا (اشغال سفارت امریکا در سال 58) نوشت. موندم این قسمتش رو چه طور اجازه چاپ دادند. تکه هایی از این بخش:

" شاید برای برخی شگفت انگیز باشد. اما کاترین، یکی از طرفداران پر و پا قرص صلح است! چون او در ایران در میان ایرانی ها زندگی کرده است. می داند انچه تلویزیون نشان می دهد تمامی حقایق نیست و حرف های انها نظر تمامی مردم ایران نیست. او ایران واقعی را می شنتاسد. من فکر می کنم قانون اول جنگ این است : با دشمنان اشنا نشوید. چون نگاه کردن به انسان های قطعه قطعه شده کشتن بقیه را سخت می کند."

کتاب: لبخند بی لهجه

نوشته: فیروزه دوما (جزایری)

ترجمه: غلامرضا امامی

انتشارات هرمس

قیمت: 5000 تومان

  
نویسنده : زادبانو ; ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩۱
تگ ها : کتاب