ذهن خوانی

زمان هایی بوده که فکری رو در ذهنم پرورش دادم و بعد دیدم فقط به خاطر کجرویهای ذهنمه و حقیقت نداره. مخصوصا وقتی که ذهن خوانی1 (که جزو ده خطای شناختی از نظر آلبرت الیسه) می کنم که معمولا حاصل تفکر غیرمنطقیه. مثلا اس ام اسی به دوستی می دی و جوابش رو نمی ده. ذهن شروع می کنه به تفسیر و بسط موضوع و حاشیه پردازی تا به اون حد که از یه حادثه کوچیک مساله بزرگی می سازی و بعد با یه تماس کوچیک متوجه می شی که اس ام اس رو فرستاده و به تو نرسیده یا اصلا جایی بوده که انتن نمی داده و غیره.

داشتم راجع به مساله ای با دوستی صحبت می کردم و برداشت خودم رو می گفتم که دوستم گفت فکر نمی کنه اینطور باشه و دوباره دارم به جای حقایق برداشت هام رو می گم. اینو که گفت انگار آبی بود بر اتش و دیگه پی موضوع رو نگرفتم. خوشبختانه تلنگر از طرف یه دوست باعث می شه به این وجه از ذهن ام توجه کنم و ازش بگذرم. حالا سوال اینجاست که اگه دوستی نبود چطور می تونم متوجه اش بشم و دوباره ازش عبور کنم و در جا نزنم؟متفکر

خطای پنجم :نتیجه گیری شتابزده: بی آنکه زمینه محکمی وجود داشته باشد نتیجه گیری شتابزده می کنید. ذهن خوانی1: بدون بررسی کافی نتیجه میگیرید که کسی در مورد شما منفی فکر می کند. پیشگویی: پیش بینی می کنید که اوضاع بر خلاف میل شما در جریان خواهد بود. بدون هر گونه بررسی می گویید« آبرویم خواهد رفت، از عهده انجام این کار برنخواهم آمد» و اگر افسرده باشید ممکن است به خود بگویید ا«هرگز بهبود نخواهم یافت».

/ 6 نظر / 24 بازدید
natali

میدونی من فکر میکنم اون وقتهایی که ذهن شروع میکنه به حدس زدن اونم توی شرایط ناخوشایند، (مثل همون جواب اس ام اسی که نرسیده)، اونوقته که باید سایه هامو نو شکار کنیم.

صدیق

پیش داوری یعنی محکمه بدون اجازه دفاع برای متهم . خیلی ناعادلانه است. به نظرم مبتلا به خیلی از ما ها در دوران کنونیه .باید اصلاحش کنیم. می بافیم،شاخ و برگ می دیم می زنیم طرفو داغونمی کنیم ولی با یه جواب منطقی ولی کوتاه متوجه می شیم باید تمام راه رو برگردیم.[ابرو]

امین

‏*‏‏*‏‏*‏زادروزت مبارک زادبانوی اردی بهشتی ***

امین

فکر کنم وارد 34 میشین؛درسته؟

natali

اگر این حس بی ارزشی رو توی وجودت دیدی برو سراغ پوزوییدون آخه هفاهیستوس و پوزوییدن هر دو طرد میشن ولی هفاهیستوس طرد شدگی اش رو میپذیره و با انجام کارهای خلاقه اش شروع میکنه به تخلیه یاون حس طرد شدگی ولی پوزوییدن اصلا نمیتونه با این حس کنار بیاد ... خود منم یک وقتهایی دچارش شدم.

شادی

واااای من دقیقا همین جوریم ... همین ذهن خوانی ها رو دارم و خیلی زود قضاوت می کنم...مثلا همون جواب ندادن اس ام اس..بارها و بارها برام پیش اومده که قضاوت کردم و پشیمون شدم ...!!! کاش می گفتی چه جور میشه این ذهن خوانی ها رو برطرف کرد...؟؟ مرسی از این یادآوری...:)