بازی زندگی شما چیه!

به دو تا تحقیق برخوردم که خیلی جالبه. معمولا فرض بر اینه که جدا شدن از کسی که خیلی دوست داری باید مشکل باشه ولی شواهد و تحقیقات نشون داده که:

× در درمان سوگ برای همسران، شواهدی یافت شده که نشان می دهد بیوه های که بهترین ازدواج ها را داشته اند، فرایند سوگ و بازگشت به زندگی نرمال و جدا شدن از فرد از دست رفته را ساده تر از کسانی پشت سر می گذارند که تعارض های عمیقی در زندگی زناشویی داشته اند! ( شاید این در پارادوکس "دریغ و افسوس" نهفته باشد. سوگ در کسانی که زندگی شان به ازدواج با فرد نامناسبی گذشته بسیار بغرنج تر است، زیرا باید هم برای خود سوگواری کنند و هم برای سال های بر بادرفته شان!)

× از طرف دیگر، پژوهش ها در مورد نوجوانان نیز نشان داده است که بچه هایی که در خانواده های سالم و بدون تعارض رشد کرده اند در هنگام نوجوانی روند مستقل شدن و جدا شدن رو سریع تر و راحت تر انجام می دهند. برعکس هر چه قدر فرد در محیط مشکل زا بزرگ شده باشه این فرایند به تاخیر می افته یا در روندش مشکل به وجود می یاد و فرد به والدش وابسته می مونه! (البته این تحقیق در امریکا انجام شده که فرد از سن 18 سالگی زندگی جداگانه ای برای خودش ترتیب می ده)

و معمولا پیش فرض اولیه ای که ماها در ذهن داریم اینه که انسان ها جایی که خوش هستند بیشتر تمایل به موندن دارند و ترک یه ناهنجاری باید براشون راحت تر باشه ولی به چند تا تحقیق جالب برخورد کردم که درست عکس این فرضیه است:

× در تحقیقات دیگه ای به طرز حیرت اور دیده شده که افرادی که در خانواده هایی با والد (یکی یا هر دو) الکی بزرگ شده اند، معمولا در بزرگسالی پارتنرهای الکی را انتخاب می کنند!

× یا افرادی که در خانواده هایی پر از تعارض بزرگ شدند و والد خشنی دارند معمولا پارتنر خشنی خواهند داشت!

می شه از این نتایج این طور برداشت کرد که تغییر دادن پیش نویس و پیش فرض های زندگیمون سخته و ما فقط با بازی که بلدیم راحتیم و دائم اونو تکرار می کنیم علارغم صدماتی که بهمون وارد می شه منتها هر بار با یاران جدید و این چرخه تکرار می شه تا وقتی کسی این دور باطل رو بشکنه و آگاهانه خودش رو تغییر بده.

/ 4 نظر / 8 بازدید
مبارز بلاگ

دفاع همچنان باقیست... در جبهه ای جدید به مبارزه برخواسته ایم و در این راه نیازمند پشتیبانی هستیم. مبارز بلاگ در شکلی جدید و با دامنه اختصاصی در دسترس است : www.mobarezblog.ir این ارسال به صورت خودکار انجام شده ولی پاسخ ها دنبال می شود.

علي (كوهستان تنها)

در آخر مطلب به نكته كليدي اشاره كردي،ما اين بازي رو ياد ميگيريم و تكرارش ميكنيم تا زماني كه با آگاهي بخوائيم بازي جديدي رو ياد بگيريم كه سخته ولي شدنييه... پايدار باشيد..[گل][گل][گل]

لی لی

این همون سایه های شخصیتیمون می شه مگه نه؟انقدر این الگوها تکرار می شن و تکرار می کنیم که تا یه روز بفهمیم که داریم یه روند تکراری رو ادامه می دیم...واقعا سخته که بخوای از این الگو ها رها کنی خودت رو.[متفکر] کلی از وبلاگت خوشم اومد ...شدم مهمون همیشگیت.[گل][گل]

لی لی

حتما می خونمش.ممنون بابت معرفی کتاب...[بغل]