بازی ها

* شاید با واژه TA (TRANSACTIONAL ANALYSIS) یا همون تحلیل رفتار متقابل تئوری دکتر اریک برن اشنا باشید. همون بحث کودک-بالغ-والد که در فیلم "آتش بس" با بازی مهناز افشار و محمد رضا گلزار به کودک این تئوری پرداخته بود. دکتر اریک برن بحث دیگه ای به اسم بازی ها هم دارند.

بازی رشته ای تبادل مکمل با هدف نهفته است که تا حصول به نتیجه پیش بینی شده وکاملا مشخص پیش می رود و جریان پیدا می کند. یعنی هر بازی رشته ای تبادل مشخص و غالبا تکراری است با ظاهری قابل قبول و دارای انگیزه ای پنهانی– یا به زبان عامیانه تر رشته ای حرکت است با دام یا کلک و خدعه و نیرنگ. وقت گذرانی ها و بازی ها جانشین صمیمیت واقعی هستند به همین دلیل است که می توان آنها رااشتغالات مقدماتی نامید نه پیوندهای یکانگی. (از کتاب بازی ها نوشته اریک برن)

پس بازی ها، از کودک فرد می یاد و بالغ در این بین نقشی نداره، خدعه و نیرنگ در ان نقش اساسی داره در ضمن فردبازی کننده کاملا به کارش واقفه. به عبارتی بازی ها راه هایی هستند که فرد در کودکی آموخته و با انجام آنها از ایجاد صمیمیت اجتناب میکند (آگاهانه یا ناآگاهانه)، که البته میتواند با بازنگری بالغ آنها را تغییر دهد. بازیها بر خلاف مفهوم رایجشان لزوما به معنای لذت بردن و داشتن اوقات خوب نیست بلکه در واقع باید از آن اجتناب کرد وتا حد امکان سعی در رها شدن از آن داشت.

حالا بعد از سفری که رفته بودیم، داشتم بازی های بین افراد رو تحلیل می کردیم و یکی دو نمونه اش رو در آوردم. بعد دیدم من هم بازی های خاص خودم رو دارم! لزومی نداره که تو شروع کننده باشی. وقتی فردی بازی رو آغاز می کنه و تو درگیرش می شی پس تو هم در نقش کودکت رفتی و اون رو به ادامه بازی ترغیب می کنی! بازی دو سره است و وقتی فرد در غیاب بالغ اش با دیگری ارتباط برقرار کنه هم یه سر این بازی محسوب می شه!  هر چند دارم سعی می کنم از بالغم بیشتر استفاده کنم ولی هنوز هم نقاط کور اینطوری دارم.

** دیشب خونه عموم رفتم تا با نوه اش بازی کنم. شایلین که هنوز 2 سالش نشده یکی از همبازی های دوست داشتنی ام محسوب می شه و این دوست داشتن دو طرفه است. لذت بازی کردن و همنشینی با بچه ها نداشتن حس خدعه و نیرنگ در روابطشونه و اینکه دوست داشتنشون واقعی و خالص و بی ریاست و برای رسیدن به اهداف پشت پرده، رفتارشون رو تغییر نمی دهند و خود واقعیشون هستند. اینه که با بچه ها بیش از هر وقت دیگه خود واقعی ام هستم و از بودن باهاشون لذت می برم.

/ 3 نظر / 7 بازدید
لی لی

1.کتابه رو بهم معرفی کردید منم دارم می خونمش[لبخند] 2.من با بچه های کوچیک مثلا 2 تا 4 ساله پسر و حتی بزرگتر خوب جور می شم .اما دخترا رو کمتر می تونم باهاشون دوست شم!!!!!مثلا با دختر خواهرم که الان 5 سالشه اصلا نمی سازم (تو بازی باهاش همش بهم دستور می ده و از صبح باید باهاش بازی کنم تا شب)

علی(کوهستان تنها)

سلام آزاده خانوم،دکتر شیری در مورد این نظریه دکتر اریک برن کارگاه جالبی داره،البته شاید رفته باشید ولی اگه نرفتید حتما برید... پایدار باشید[گل][گل][گل]

علی(کوهستان تنها)

سلام آزاده خانوم،دکتر شیری در مورد این نظریه دکتر اریک برن کارگاه جالبی داره،البته شاید رفته باشید ولی اگه نرفتید حتما برید... پایدار باشید[گل][گل][گل]