* دو سال پیش، قبل از فارغ التحصیلیم، کتابی رو دست یکی استادهای مشاوره ام دیدم به اسم "مهارت های زندگی" یا Coping with life challenges”" نوشته کریس.ال.کلینکه و ترجمه شهرام محمدخانی. سریع کتاب رو خریدم ولی فرصت مطالعه به هم دست نداده بود تا همین یکی دو روز اخیر که از سر بی کوهی و بی طبیعتی کتاب رو دستم گرفتم و بلافاصله مجذوبش شدم. این مجموعه چکیده ای از منابع علمی در زمینه مقابله با مشکلات زندگیه. شاید مثل کتاب های بازاری در زمینه خود شناسی انقدر ها جذابیت نداشته باشه چون تخصصی نوشته شده ولی برای من دانشجوی مشاور عالی بود و بلافاصله به یکی از دوستام پیشنهادش دادم.

یکی از قسمت های جالبش برای من نام بردن از ارزش شوخ طبعی به عنوان یکی از مهارت های مقابله ای در زمان چالش ها بود. خلاصه ای از این مبحث به این قرار بود "فروید شوخ طبعی رو بهترین مکانیسم دفاعی می دونه و طبق پژوهش های انجام داده شده افرادی که از شوخ طبعی خوبی برخوردارند در مقایسه با افرادی که شوخ طبع نیستند احتمالا در هنگام مواجه شدن با تجربیات تنش زا کمتر با خلق منفی واکنش نشان می دهند. با این حال شوخ طبعی الزاما اضطراب شخص را هنگام مواجهه با رویدادهای تهدید کننده کاهش نمی دهد. افراد شوخ طبع احتمالا نسبت به هیجانات منفی موضع فعال تری دارند و سعی می کنند بر آنها غلبه کنند و ... "

این یکی از مهارت های منه. قلب توی متن قبلیم وقتی اشاره به این کردم که در اون وضعیت جسمانی و روحی داخل اتوبوس تونستم به خودم و وضعیت ام بخندم و روحیه ام رو حفظ کنم فکر نمی کردم به یه تکنیک فوق العاده مسلط هستم. خداییش هم وقتی خودمون و دنیا رو زیاد جدی نمی گیریم خیلی خیلی راحتتر می تونیم زندگیمون رو ادامه بدیم و چالش های به وجود اومده رو با خُلق بهتر هندل کنیم و هر چالشی رو که بتونیم پشت سر بذاریم اعتمادبه نفس بیشتری به دست می یاریم و حس خودکارامدی و عزت نفسمون بیشتر می شه و به اینده امیدوارتر.

** فیلم "میلیونر زاغه نشین" یکی از بهترین فیلم هاییه که طی چند روز اخیر ددیم و الحق که شایسته هر جایزه ای که بهش تعلق گرفته رو داره. "داستان فیلم دربارهٔ پسر ۱۸سالهٔ یتیم فقیری ساکن بمبئی به‌نام جمال ملک است که در مسابقهٔ «چه‌کسی می‌خواهد میلیونر شود؟» شرکت کرده و موفق شده تا مرحلهٔ پایانی پیش برود؛ همین باعث مظنون‌شدن پلیس به تقلب در مسابقه و دستگیریش می‌شود. بازرس پلیس به او می‌گوید به‌شرطی آزادش می‌کند که جمال داستان زندگیش را برای او تعریف کند."فیلم صحنه های فوق العاده ای داره که خیلی تاثیرگذاره و تا مدتی ذهن رو قلقلک می ده. درگیری مذهبی و کشتن و سوزاندن ادم ها و کودکان به خاطر تعصب دینی. کور کردن بچه ها برای اینکه یک گدای اوازه خوان کور دوبرابر یه سالمش درامد داره. به فاحشگی کشاندن دختربچه ها. عشقی که در چنین لجن زاری بین جمال و لاتیکا جوانه می زنه و رشد می کنه و باقی می مونه و امید به اینده... توصیه می کنم این فیلم بی نظیر رو از دست ندید.   

/ 2 نظر / 6 بازدید
درد دلهایم با تو

سلام آزي خانم ؛ از اولين تا اينجا بيشتر پستهات رو خوندم . پايداريت در اين نه سال كنجكاوم كرده بود . موفقييت و شاديت را در تمام مراحل خواستارم.

نازبانو

نخندم کتابو ولی میخونمش حتما[لبخند]