کمی گير به گلدکوئيستی ها و کمی ان ال پی و همراه با يه خورده استرن برگ

* خوب اولین سری از کتابهای NLP رو که مخفف Nero Linguistic Programming که معنای تحت الالفظیش برنامه عصبی- کلامی و در واقع به معنای علم تاثیر کلام بر رفتار هست رو شروع کردم، اینطور که به نظر می یاد علم وسیعیه و کمی هم به درد کلاشی و حقه بازی می خوره! نمی دونم چرا وقتی شروع به خوندنش کردم یاد عمروعاص مرحوم افتادم! بس که این ادم جذاب و دوست داشتنی فیلم امام علی که مهدی فتحی با بازی بی نظیرش اون رو خلق کرده بود به دلم نشسته بود. کلک این روباه پیر در سربازان امام علی (صدای طبل در اوردن به بهانه تغییر مسیر رودخونه، به سرنیزه زدن قران و فرار از تیغ علی با حربه عریان شدن و ...) دقیقا به خاطر شناخت روحیات انسانهای دور و بر و استفاده به جا از این شناخت بود. خیلی جالبه که هم انسانی با شخصیت علی (ع) و حساسیتهاش رو می شناخت و هم سربازان و نقاط ضعف و بهره برداری به جا از این ضعفها رو، یا شخصیت هیتلر و ناپلئون در همگام و همراه کردن میلیون ها انسان که براش حاضر بودند جون بدند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

حقیقتا اگه کمی در NLP مهارت پیدا کنی و کمی هم وجدان نداشته باشی، خیلی راحت می تونی از دیگران سواستفاده کنی. در عین جذاب بودن و کاربرد داشتن این علم خیلی هم می تونه خطرناک باشه، چون با این دانش می تونی راحت روی دیگران تاثیر بذاری و اونا رو تحت کنترل خودت در بیاری و یا در اصل به ساز خودت برقصونی. ولی اگه از این علم درست استفاده کنی در روابطت با اشخاص نزدیکت خیلی هم موثره و می تونه کمک خوبی برات باشه.

 

حالابذارید یه خورده بیشتر روی این موضوع احاطه پیدا کنم بعد برای شما هم می گم.22.gif

 

** خوب با موضوع "عشق داستان است" استرن برگ کمی اشنا شدید، رسیدیم به قسمتی که انواع این داستانها رو تعریف کردیم. اول یا تعریف هر کدوم از سرشاخه ها شروع می کنم و بعد مثالی هم می زنم تا کامل باهاش اشنا بشید:

 

داستان نامتقارن: بر این اساس پایه ریزی شده اند که عدم تقارن بین زوجین (یا رفتار تکمیل کننده) باید پایه و اساس یک زندگی صمیمی باشد.

 

مثال: داستان معلم- دانش آموز

علی و مریم هر شب با هم تماس می گیرن، در طول دو ساعت مکالمه که بیشتر علی صحبت می کنه مریم کلمات علی رو با گوش جان می شنوه، علی در مورد اخرین یافته های روانشناسی صحبت می کنه و بعد صحبت رو به اخرین کتابهای عرفانی می کشه و مریم هم غرق در لذت و حیرته!

 

در این داستان یک طرف رابطه از دادن اطلاعات لذت می بره و دیگری از گوش دادن، یکی دهنده و دیگری گیرنده است. تا وقتی این داستان ادامه پیدا می کنه که دو طرف از طرز قرار گرفتن در این رابطه راضی باشند. البته همیشه اینطور نیست که اطلاعات فرد معلم زیاد باشه بعضی وقتها مهملات بیهوده ای سر هم می کنه که به خاطر شیوه ارائه اش باز هم طرف مقابل رو جذب می کنه.

 

داستان شی ای: افراد یا روابط زناشوئی به خودی خود ارزشی ندارند بلکه به خاطر عملکردشان به عنوان اشیا ارزش پیدا می کنند.

 

مثال: داستان هنری:

وقتی حسین شبنم رو توی مغازه می بینه خشکش می زنه و در تمام مدت چشم از اون بر نمی داره. زیبائی صورت و اندام بی نظیرش که در مانتوی کوتاهی پوشونده شده باعث می شه که غرق در لذت بشه، بعد از پیشنهاد دوستی از طرف حسین و چند بار رفت و امد، دوست حسین چند بار بهش در مورد اخلاق تند و مغرورامیز شبنم هشدار می ده ولی حسین فقط و فقط زیبائی صورت شبنم رو می بینه و دیگه هیچ.

 

در این داستان شخص به خاطر ظاهر فوق العاده اش مورد توجه قرار می گیره و ممکنه دو فرد از لحاظ های دیگه اصلا هم خوانی نداشته باشند، بدی این داستان همونطور که معلومه اینه که در اثر گذر زمان و تخریب ظاهر پایان این داستان هم می رسه.

 

داستان روائی: بر این اساس است که نوعی متن واقعی یا تخیلی وجود دارد که خارج از روابط زناشوئی موجودیت پیدا می کند اما در بسیاری جهات تجویز می کند زندگی چگونه باید پیش رود.

 

داستانهای ژانر: حالت یا شیوه گذران زندگی کلیدی است برای موجودیت و حفظ آن زندگی

 

داستانهای همپایه: عشق عامل متحول کننده ای است که همسران را برای ایجاد و یا نگهداری چیزی کنار هم می آورد.

داستان دوخت و دوز: (که مورد علاقه منه)

امیر و الهام چند ماهیه که نامزدن، برای اخر هفته هاشون هیچ وقت برنامه از پیش مشخص شده ای ندارن، بعد از ظهر پنج شنبه امیر دنبال الهام می یاد، توی ماشین وقتی می بینن هوا خوبه امیر ماشین رو به طرف جاده چالوس هدایت می کنه و به الهام قول می ده غروب افتاب رو کنار دریا مشاهده کنند.

 

در این داستان دو فرد سعی می کنند زندگی خودشون رو با برنامه های خلاقانه پر کنند، به اداب و رسوم علاقه زیادی ندارن و برای خودشون خوشی و شادی می افرینند.

 

*** اصلا نمی خوام در مورد خوبی و یا بدی گلدکوئیست قضاوت کنم چون احتمالا هر کسی الان یه عقیده ثابت داره که یا موافقه و در نتیجه عضوه یا مخالف و در نتیجه عضو نیست، البته افراد مردد هم هستند که با کمی صحبت قانع می شند و عضو می شن، اما چون اکثر دوستام عضو هستند و مشتاقانه روزی شونصد ساعت پای تلفن و یا در پالتاک (قرارهای تفریحی این گروه) وقتشون رو می گذرونند، کنجکاوی منم به شدت تحریک شد، البته هنوز نتونستم توی قرارهای Present شون شرکت کنم ( به قول لیلا، از بس آزی بی منطق و کله شقه و می ذاره همینطوری فرصتهای طلائی از دستش فرار کنند) اما اشنا شدن با این ادمها به خصوص لیدر هاش برام جالب بود، بالاخره فرصتی دست داد تا با این گروه ها اشنا بشم، لیلا که از طرق معمولی نتونسته بود مخ منو بزنه با زیرکی و به خاطر اشنا بودن با روحیاتم منو به جلسات دکتر آزمندیان که در مورد تکنولوژی فکر بود دعوت کرد، هزینه این دوره 5 روزه رایگان و از طریق یکی از لیدرها به نام سعید پرداخت می شد!! (هزینه هر فرد 25 هزار تومان بود)

اولین جلسه روز شنبه ساعت 5 بعد از ظهر برگزار می شد طبق عادتم یه نیم ساعتی زود رسیدم، هنوز دوستام نرسیده بودند بنابراین روی سکوی کنار پلکان نشستم و به ارزیابی بچه هایی که توی حیاط بودند مشغول شدم، دختر ها و پسرها در جمعهای چند نفره و با چهره های بشاش و پرانرژی مشغول صحبت بودند، توی دست بعضی هاشون کتابهایی در مورد رازهای ثروتمند شدن و پیشرفت کردن و رابطه موثر با دیگران ... می دیدی. طبق گفته های لیلا می دونستم که کتاب خوندن یکی از کارهای جنبی حضور در گلدکوئیسته، چون بالا بردن توان جذب مخاطب و در ضمن اعتماد به نفس خود شخص می تونه به پرزنت کردن افراد بیشتری منجر بشه، باید شخص مخاطب رو دقیقا متوجه این موضوع کنی که گلدکوئیست شانس و موفقیتیه که توسط دوستی به تو هدیه می شه و اگه تو نپذیری تنها فرصت طلائیه که خودت از دست می دی و این به جز از طریق رابطه موثر برقرار نمی شه.

بعد از 20 دقیقه سر و کله دوستام پیدا شد، وقتی لیلا کنارم قرار گرفت به ارومی شروع به معرفی کردن بچه ها کرد. " اونی که با یه کروات شیک اون گوشه است ایمانه، یکی از لیدرهای موفقه، اون یکی سعیده همونی که از طرفش دعوت شدیم اونم زانتیاشه، دو سال پیش هیچی نداشت ولی در عرض دو سال زندگیش جابجا شد، اون یکی..."

و همینطور زیر بمبارون اطلاعاتی لیلا به سالن رفتیم.

حالا در مورد جلسات دکتر ازمندیان نمی خوام صحبت کنم اگرچه جلسات خوبی بود ولی توی سالن نیروی عظیم و جوان از جوونهایی بود که همه به قصد ثروتمند شدن و اینده بهتر پا به این جلسات گذاشته بودند و برای کسب رویاهاشون هر کاری می کردند، چیزی که من دیدم جوونهای پرانرژی و پر از ارزو بودند که مصمم به کسب موفقیت بودند، نیروی عظیمی که خدا رو شکر دولتمون لیاقت بهر برداری ازش رو نداره و در عین حال فقط و فقط با این شیوه ها مخالفت می کنه بدون اینکه جایگزینی براش پیدا کنه، درسته که ارز از کشور خارج می شه ولی اینو نمی تونی به جوونی بگی که می بینه با یه بازاریابی ساده می تونه زندگیش رو زیر و رو کنه و از طرفی ایمان داره که این ضرری به کسی نمی رسونه، به نظر من با این موج نمی شه برخورد کرد مگه اینکه راه دیگه ای براش در نظر بگیری وگرنه از بین بردنش اگه نگیم غیرممکن خیلی دشواره!

 

**** سری جدید کتاب هری پاتر و شاهزاده نیمه اصیل هم که اومد، البته هری خونها احتمالا خودشون خبر دارن، ما چون منتظر ترجمه ویدا اسلامیه بودیم یه خورده دیرتر موفق به خوندن کتاب شدیم البته فقط جلد یک اومده و جلد 2 مونده. (خدائیش ببینید چه طیف وسیعی از کتابها رو می خونم!!04.gif) این بار این جلد رو پسرعمو خرید ولی فکر کنم اخرین نفر موفق به خوندن کتاب بشه! اخه این تنها کتابیه که توی خونه ما خیلی طرفدار داره و از داداش بزرگه تا کوچیکه می خونه، تصور کنید رنج سنی بین 18 تا 30 سال.03.gif (دست خانم رولینگ درد نکنه07.gif)

 

***** به خاطر تبریکی که به داداش کوچیکه گفتید ممنون، داداشی اخرش صنایع رو انتخاب کرد، فکر کنم رشته به درد بخور و جالبی باشه، طبق گفته پسر دائی هم که همین رشته رو خونده خیلی هم اسون و متنوعه، به هر حال فکر کنم از رشته های سخت امار و ریاضی خیلی بهتر باشه. چون رشته های ریاضی اگه حقیقتا به ریاضی عشق نورزی و دوستش نداشته باشی پدرت رو در می یارن! الان من بعد از چهار سال درس خوندن توی اين رشته اينطوری هستم.30.gif

/ 13 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Majid Z.

بحث خیلی تخصصی شد. بهتر می‌بود مطلب را کمی بیش‌تر می‌شکافتید یا آن را در چند قسمت تنظیم می‌کردید که بشود بهره‌ی بیش‌تری برد.

همه ما آدما يه نفر بيشتر نيستيم!(برديا گوران)

کنفسيوس می گه :چون مار هشيار باش و به هر لونه و سوراخ موشی(ديتا-اطلاعات-آگاهی) سرک بکش و بو بکش و هنگام به کار بردن از اين آگاهی ها و هشياری ها همچون کبوتر باش.در مورد ان ال پی هم بايد به همين گونه باشيم

homa

ba dorodde faravan be khanome goleman azy jan omidvaram ke hamishe shad o khoram bashi hamanande golhaye bahri sarsabzo boland parvaz modatie ke azet khabari nadaram na az shoma na az hamid jan..gemon konam mara be badeh faramoshi sepordid.....rastesh azy jan man pasvorte on id ra az yad bordam(piri o hezar eib....mikhastam id jadidamo behet bedeam va kahbari ham az hamid jan daryaft konam chon nemidoanm chera javabe offhaye abjie bozorgesho nemideh ....nemidonam shayad sar behava shodeh......behar hal mazarat mikham ke inja minevisam az id hamid jan ham bart off gozashtam vali javabi nagereftam gemonam aslan yahoo ra chek nemikoni...........khob saret ro bedard nemiyaram fahgat zahamati daram age hamid jan ro didi bego man negaranesh hastam tazeh yekkhabare topi ham barash daram ke midonam az shenidanesh kheli khoshhal mishe..........ghorbanet......homa....lotfan be in ID off beferest baram

سينا

درود بر شما که در راه ارتقا خود تلاش می کنيد. لطفا کتاب های ان ال پی که می خونی به من معرفی کن. شاد باشی.

محبت و زيبايي

سلام عزيزم! خيلی خوبه آدم راههای مختلف را امتحان کنه و کتابهای مختلف را بخواند اما حواست خیلی جمع باشه مواظب باش ... من به تجربه دیدم که مکتب هايی که از آدم پول ميگيرند خيلی نميشه روی صداقتشان حساب کرد... همهء کسانی که کمکشان در زندگی برايم موثر و مهم بوده ازم پولی نگرفته اند... مواظب خودت باش ... دلت شاداب و شاد دوست گلم!

فاطمه

سلاممممم...آزی...اين اسم اين کتاب رو که می خونی حتما به منم بگو....بايد خيلی جالب باشه ( چشمک)در مورد اين گلد گوئيست هم بگم...نمی دونم چرا از اين قرتی بازيا خوشم نمی ياد...خدا همه رو به راه راست هدايت کنه...آدم ژولشو تو بودرس بزاره بهتر از اين کارهاست...البته عاقلان دانندُ..شايدم دارم چرن می گم....راستی بازم تبريک می گم...خوب رشته ای برادرت انتخاب کرد....خودت می دونی ديگه رشته ی رياضی آدمو چه شکلی می کنه!!:))

darya

با تبادل لینک موافقی ؟ البته من با اجازه اینکارو کردم..مرسی در ضمن متن خوبی بود...

فاطمه

راستی...اين علم منو ياد مطلب هيستری جمعی ام انداخت...تمام ديکتاتور های جهان...از هيتلر و موسيلينی ...اين علم تاثير کلام رو خوب بلدن...وگرنه چطور می شه اينقدر آدم رو با چند تا کلمه خر مرد و جان فدائي...

فریبا

سلام مطالب واقعا جالبی بود فقط یه مقدار اگه مختصر بشه خیلی خوبه متشکرم

Ali

Salam Va Arze Khaste Nabashid Agha Man Donbale ye LIDERE ghavi Ba Ye Majmoe TOOP Migaradam Harki Soragh dare Ye email Be man Bezane Ta Baham Sohbat Konim