رفتار شناسی...

* یه چند روزی بود سرم حسابی گرم کتاب "مباحث اساسی در روانشناسی" (رفتار شناسی) دکتر سیروس عظیمی بود. چون اولین باری بود که سراغ کتابهایی از این دست می رفتم یه مقدار برام مشکل بود ولی به قدری از این مبحث خوشم اومده بود که بعضی از بخشهاش به خصوص شخصیت، ناهنجاریهای رفتار، احساس و ادراک رو چندین بار مرور کردم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

جالبه که بدونید واژه شخصیت یا Personality از کلمه persona مشتق شده که عبارت بوده از نقابی که یونانیان قدیم در بازیها یا نمایش های خود به صورت می زدند.

اما جالبترین نظریه در بخش شخصیت برای من بعد از نظریات زیگموند فروید اطریشی نظریه کرت لوین آلمانی بود. لوین فرضیه خود را بر اساس نیروهایی که از محیط به ادمی وارد شده و پاسخ هایی که به این نیروها می دهد بنا می گذارد. لوین معتقد بود که فرد دائما با محیط خود درگیری داشته و به همین واسطه تغییر پذیری نشان می دهد. یعنی نمی تون در مورد شخصی میزان پرخاشگری و یا معیار دیگری از صفات و خصوصیات شخصی او را به قاطعیت بیان نمود زیرا نیرومندی پرخاشگری بستگی کامل به موقعیت فرد در فضای زندگی  و تاثیر عوامل و نیروهای خاص بر او در ان لحظه به خصوص دارد، در واقع فرد از خودش رفتاری متناسب با عوامل محیطی وارد شده نشون می ده پس اين نظریه می تونه نظریات افرادی که معتقد به شخصیت ثابت برای افراد هستند و انسانها رو به افرادی درونگرا و برونگرا و میانگرا تقسیم می کنند رد کنه. این حرف برام خیلی ملموس بود چون توی دور و بر خودمون خیلی از ادمها هستند که به نظر رفتار ثابتی دارند ولی یکدفعه در یک موقعیت خاص و استثنائی رفتاری از خودشون نشون می دهند که در مواقع عادی هرگز ازشون سر نمی زنه، یه جور واکنش غافلگیرانه نسبت به فشارهای محیطی وارد شده برشخص. این که در مواقع سخت و حساس زندگی چه تصمیمی بگیریم و چه رفتاری از خودمون نشون بدیم می تونه بخشهای نهفته در شخصیتمون رو آشکار کنه. اتفاقا این چند روزه کتابی (استخوان های دوست داشتنی) می خوندم در مورد مادری که دختر 14 ساله اش دزدیده و بعد به قتل می رسه و قاتل پیدا نمیشه. زن برای رهائی از فشار عصبی به رابطه نامشروع با پلیس شهرشون روی می یاره. کاری که نه هیچ لذتی براش داشت و صرفا کنشی بود که در برابر ضربه ای که بهش وارد شده بود خودش رو نشون می داد یعنی در مواقع عادی هرگز دست به چنین کاری زده نمی شد. البته چیزی که لوین در نظریاتش نادیده گرفته و مورد انتقاد بقیه واقع شده نادیده گرفتن دوران کودکی فرد و زمان شکل گیری شخصت بود و تاثیری که زمان گذشته در شکل گیری رفتار ها در برابر ناهنجاریها داره. حالا اگه نظریه فروید رو که هر رفتاری رو ریشه در بچگی انسان می پنداشت در کنار نظریه لوین قرار بدیم از این فرضیه می شه خیلی محکم تر دفاع کرد که هم عوامل محیطی و هم زندگی گذشته در شکل گیری رفتارها موثرند.

 

فکر کنم باید برم نظریات فروید رو به طور کامل بخونم چون خیلی از این بحث ها خوشم اومده. 07.gif

 

** عجيبه که توی اين قرن هم ادمهايی عين ليلا پيدا می شوند که ديگران از بدنشون همانند يک کالا استفاده می کنند و به جرم استفاده ای که ديگران از اين کالا کردند ليلاها محکوم به اعدام می شوند.

 

*** اين بار که توی تاکسی بودم سه تا پيرمرد با حال هم بودند که با يه پسر جوون بحث می کردند. پسر با خنده بهشون می گفت اين بدبختی های ما زير سر شما جوونهای سالها پيشه که انقلاب کرديد و ما رو توی هچل انداختيد. يکی از پيرمردها سريع جواب داد ۲۶ سال پيش ما ۳ ميليون جوون بوديم که يه حکومت ۲۵۰۰ ساله رو ساقط کرديم شماها ۳۰ ميليون جوونيد که اگه می تونيد اين حکومت مفنگی ها رو ساقط کنيد!‌ پسره ديگه هيچی نگفت.04.gif

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dear Azy

I know u don't like English but unfortunately it is my duty to put pressure on you for learning it. After this day you have to write some essays in English. I know u are a good baby but just a little bit lazy. You can write every thing that you want, it is ok to me. I hope we have a good cooperation with together.

ok azy, let's start

We had some discussion about the handwriting in our class this morning. In Europe & America there are some people who are calling graphologist. They look into peopl's handwriting & found the hidden characteristic & possible weaknesses. They sure that handwriting can be show if somebody is sensitive, imaginative, reliable or honest. It is interesting news but not for me because my handwriting is scribble! It looks like that some ants walk on the wall!! Certainly they said to me that I have a lot of problem with vermin!

Oh, I forget to say it, I have started an interesting book about behavior, it is really wonderful, one of the part is some facts about character & I really enjoy of reading this part for several times. I think it is very useful for evreybody to know about the different character. I explained it in Persian.

And finally I bought a digital camera & after this time I can take a nice picture from landscapes for you when I go to the mountain.

Ok, azy it's enough for today

Have a nice time baby,

Azadeh07.gif 

/ 7 نظر / 14 بازدید
ماهور

سلام ... مرسی !!!! بابا اینکاره ; )

ShAdI

سلام عزيزم .مرسی به من سر زدی .....وبلاگ خوبی داری ..موفق باشی

sina

salam khoobam merc to khoobi ?

مهناز

سلام آزی جون روانشناسم....خوبی؟...چه خبر...جالب بود...ولی خداييش منم هميشه اين سوال رو از جوونای قديم ميچرسيدم...اين جواب پيرمرده دهن من رو هم بست...جوابش واقعا کوبنده بود...ممنونم و هميشه منتظرت...تا بعد..

phoenix

زياد کتاب ميخونی.برای سلامتيت خوب نيست.

امین , صبا

سلام؛ خيلی جالب نوشتی.. حتماْ بازم ميام{ امين } و { صبا }..