روانشناسی ارتباط: رفتارهای معیوب و ناسازگار: مثلث سازی

یکی از رفتارهای معیوب در چرخه های ارتباطی مثلث سازی (یار کشی یا ائتلاف) است.

در خانواده ها معمولا پدر و مادری که با هم مشکل دارند با یکی از بچه ها بر علیه والد دیگه ائتلافی تشکیل می دهند و بچه رو به سمت خودشون می کشند. یعنی هر یک از والدین می خواهند که بر ضد دیگری با کودک متحد شوند. در این نوع خانواده ها، هر نوع حرکتی که کودک انجام دهد، از سوی یکی از والدین نوعی تبانی با طرف مقابل تفسیر می شود که به منظور حمله به وی صورت گرفته است. مثلث سازی فقط به این حالت منصوب نمی شود و وقتی مسائل بین والدین حل نمی شود، شخص ثالثی وارد می شود و به بخشی از فرایند جاری تبدیل می شود.

در ارتباط های اجتماعی هم این مساله دیده می شه. زمانی که دو فرد با هم مشکلی دارند و از حل این مشکل از طریق گفتگو امتناع می کنند ممکن است پای افراد دیگه از دوستان و اشنایان رو به میون بکشند و از طریق طرح مشکل با فرد سوم به نوعی ائتلاف با افراد مختلف دست بزنند تا فرد مقابل رو تحت فشار بذارند. بنابراین اگه زمانی دو تا از دوستهاتون مشکل داشتند و یکی از اون ها با شما مشکل رو مطرح کرد و حتی اگه شما تمامی حق رو به اون دادید کمی تامل کنید و از دوستتون بخواین مشکل رو با همون فرد مطرح کنه و از وارد شدن در این مثلث که نوعی بازی است و مقاصد پنهان در اون نهفته است خودداری کنید.

/ 5 نظر / 43 بازدید
سمیه امینی

خوش اومدی! نبودین یه مدتی. جاتون خالی بود.

فائزه

جالب بود.من هم خودم مثلث ساختم و هم بازی خوردم.تامل می کنم.

حسين

نميشه توي بازي وارد شد و جريان رو مديريت كرد ؟ ماكه ميدونيم اين كدوم بازيه ، يا وارد بشيم و حين بازي منافع خودمون رو درنظر داشته باشيم يا اينكه يه جوري بازي كنيم كه اين دوتا به تفاهم برسن !!؟؟ ( دوميه خيلي رويايي بود) [نیشخند]

سارا

سلام. من به دنبال کتاب نیمه تاریک وجود می گشتم که رسیدم اینجا. وقتی دارم این پست رو می خونم که وارد یک همچین بازی سه گانه ای شدم. خیلی جالبه. ممنون ازاین مطلب!

سلاله

سلام من همیشه بطور غریزی سعی کردم تواین مثلثها وارد نشم و شنونده باشم فقط.ولی خیلی وقتها تو دوستام همچین بازیی در مقابلم درست میشد قبلا .منم راهم فاصله گرفتن مقطعی هست. از دست اون آدمی که میاد ضلع سوم میشه بیشتر عصبانی میشم تا نفر اول. مرسی مطالبتون جالبه.