برنج نماد برکت!

من معمولا هر وقت می رم شمال، توی خیابان جلوی ویلا یه یکساعتی دوی اهسته یا پیاده روی تند می رم. این بار شب اول فقط 20 دقیقه تونستم پایداری کنم و شب دوم 35 دقیقه! بدنم 5 ماه تموم بخور و بخواب داشته (به خاطر شکستگی پا) و حالا دوباره ازش کار کشیدن خیلی سخته. مثل یه بچه نافرمون شده که رام کردن دوباره اش انرژی زیادی می بره.  من از همین جا به تمام ورزشکارهای صدمه دیده که چند ماهی از میادین دور بودند و تمام خانم هایی که زایمان کردند و بعد از چندین ماه دوباره برگشتند و خودشون رو به سطح اولیه کارکرد جسمانی برگردوندند عرض احترام و سلام می کنم. چون حقیقتا سخته :دی

داشتیم از یه مسیر به طرف کوه می رفتیم. یه پیاده روی ملس در هوای مرطوب و گرم شمالی. از دهی رد می شدیم. دیدم از یکی از خونه ها یه خانم بیرون اومد و روی ماشین کنار در برنج خشک پاشید! ازش رد شدم ولی طاقت نیاوردم و ازش پرسیدم چرا برنج ریختید؟ گفت این ماشین پسرمه. نوئه و تازه خریده. روش برنج پاشیدم که برکت داشته باشه براش!

می دونستم برنج نماد برکته ولی برای ماشین فقط دیده بودم به اصطلاح خون می کنند! (قربانی کردن گوسفند یا ماکیان) یه سرچ راجع به برنج و نمادهاش کردم و مثل های بامزه ای در ایران و دنیا پیدا کردم:

در مراسم عروسی در سوادکوه، مادر عروس بهمراه عروس یک ظرف مسی بزرگ برنج می فرستاد که عروس خانم باید هنگام ورود به خانه داماد لگدی به آن بزند و آن را داخل خانه بریزد . یک نفر برنج را جمع کرده ، به عنوان صدقه به نیازمندی میدهند . معتقدند که این کار برکت خانه را زیاد میکند.

در سفره عقد در چوپانان از توابع اصفهان، برنج  بر سر سفره قرار می دهند تا پا قدم عروس خانم با برکت باشد.

دپرده پلو مربوط به قوم  Siirt و از غذاهای سنتی ترکیه و موطن اصلی آن آسیای میانه است. این غذا در قدیم برای تازه عروسها تهیه میشد و به هنگام ورود به خانواده همسر با این پلو پذیرایی میشد. پلو را مادر همسر به دست عروس خانواده میداد و همراه با آن شاید صندوقچه اسرار خانواده را نیز به دست عروس می سپرد. دادن این غذا به دست عروس حاوی این پیام است: " دخترم این خانه اکنون خانه توست؛ اسرار و مشکلات این خانه را درست مانند اسرار و مشکلات خودت حفظ کن و حتی پیش نزدیکترین افراد خانواده ات از آنها سخنی نگو" یوفگایی که دور برنج پیچیده میشود ، به معنی تامین امنیت احساسی عروس از طرف خانواده داماد است. و برنج درون آن برکت و فراوانی زندگی نوعروس، درست مانند دانه های برنجی که به هنگام ورود عروس به خانه خودش بر سرش می ریزند.

در روستاهای تایلند، یک پیر سالخورده ، تختی برای عروس آماده می کند و زیر آن کیسه ای برنج ودانه های کنجد می گذارد تا برکت و خوشبختی همراه عروس باشد.

در ایتالیا هنگام خروج از کلیسا باید بر سر عروس برنج ریخت چون شانس و برکت به همراه دارد.

بعد التحریر: به نقل از مینا: در املش گیلان به رسم شاد باش (بر سر عروس و داماد) برنج و نقل می ریزند.

به نقل از رابعه: من شمالیم ... تو سفره های مذهبی هم سعی می کنند بسته های کوچیک برنج به تعداد مهمانها بذارند بعد که دعاها و قرآن خونده شد کیسه های کوچیک برنج و به مهمانها می دن که به خونه ببرند و با برنج سالیانه قاطی کنند و خیر داشته باشه براشون ... یا موقع عروسی کمی برنج و تو یه کیسه خیلی قشنگ کار شده و زیبا و کوچیک می ریزند و با یه پارچه دور بازوی عروس می پیچند که با ورودش به خونه بختش برکت همراش ببره  و به اون بازوش هم قرآن کوچولو می بندند ...از این احترامها که به برنج میذارند زیاده و زیباست ...چون معتقدیم باید به چیری که از طریق اون روزی می خوریم احترام بذاریم ...  ماهی و آب و برنج برای ما شمالی ها مقدسند .

/ 4 نظر / 71 بازدید
علي (كوهستان تنها)

سلام، شمال خوش گذشت ديگه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خبر ميدادين گاوي گوسفندي چيزي قربوني ميكرديم.... يا لا اقل برنج ميريختيم سرتون، البته به رسم خوشامد گويئ[نیشخند]

mina

سلام ازی عزیزم.تو املش گیلان به رسم شاد باش برنج و نقل می ریزند .دلم برای شمال تنگ شده مخصوصا برا بابام که 4ماهه ندیدمش امیدوارم به جای همه لذت برده باشی. ارادت......

رابعه

من شمالیم ... تو سفره های مذهبی هم سعی می کنند بسته های کوچیک برنج به تعداد مهمانها بذارند بعد که دعاها و قرآن خونده شد کیسه های کوچیک برنج و به مهمانها می دن که به خونه ببرند و با برنج سالیانه قاطی کنند و خیر داشته باشه براشون ... یا موقع عروسی کمی برنج و تو یه کیسه خیلی قشنگ کار شده و زیبا و کوچیک می ریزند و با یه پارچه دور بازوی عروس می پیچند که با ورودش به خونه بختش برکت همراش ببره و به اون بازوش هم قرآن کوچولو می بندند ...از این احترامها که به برنج میذارند زیاده و زیباست ...چون معتقدیم باید به چیری که از طریق اون روزی می خوریم احترام بذاریم ... ماهی و آب و برنج برای ما شمالی ها مقدسند .