کتاب جدایی معنوی (Spiritual Divorce)

از دبی فورد کتاب "نیمه تاریک وجود" رو در مورد سایه ها (Shadow) خونده بودم و این بار کتاب جدایی معنوی (Spiritual Divorce) انتشارات کلک آزادگان و ترجمه سوسن اورعی رو دستم گرفتم که بخونم. تمام تلاش این نویسنده اینه که بگه "غیرممکن است رابطه ای پایان یابد، فقط ممکن است این رابطه تغییر کند" و دبی فورد  در این کتاب تمام تجربیات طلاق خودش و دیگران رو صادقانه با خواننده به شراکت می ذاره تا درد و رنج و اندوه رو به تجربه ای معنوی و رشد تبدیل کنه. دبی معتقده روابطی که ایجاد می کنیم نه تنها تصادفی نیستند بلکه فرصت های از پیش طراحی شده ای برای بهبود زخم های روحی و عاطفی ما هستند. ارتعاشات متناوب روح ما یک میدان تشدید شده در پیرامونمان به وجود می اورد که مردمی را با ارتعاشات همسان به زندگی ما جذب می کند. بنابراین تمام روابط و تمام افرادی که در زندگی ما حضور دارند به هیچ وجه تصادفی و رویدادی اتفافی نیستند. ما به دنیا امده ایم تا به فردیت برسیم و در این راه روابط نزدیک با افرادی نظیر همسر، دوست و خانواده که نزدیکی عاطفی بیشتری باهاشون داریم و در نتیجه قابلیت صدمه خوردن عاطفی بیشتری هم از سوی این افراد داریم به ما کمک می کنه چون باعث بروز دردهای پنهان در ما می شه. درد، محرک بزرگی برای فروریختن دیوارهایی است که از رفتارهای قدیمی محافظت می کند ولی سرانجام درد ذهن ما را به سوی دیدگاه هایی می گشاید که کلید فراست، درک و آزادی را در خود دارند. جالبه که در ده روز عذاب، بیش از ده سال، رضایت و شادمانی می آموزیم. و سرانجام یاد می گیریم که سفر اکتشافی واقعی، در پی چشم اندازهای نو نیست، بلکه نگاهی نو داشتنه و در این راه قانون مسئولیت به ما می اموزد که دیگران را به عنوان سرچشمه رنج هایمان مورد سرزنش قرار ندهیم بلکه باید مسئولیت کامل زندگی خودمون را بپذیریم تا بتوانیم با ترس های خود رویارو شویم. دنیای بیرون ایینه ای از دنیای درون ماست، بنابراین هنگامی که رویدادهای بیرونی را د وست ندارم، باید سعی کرد رویدادهای درونی را تغییر داد.

 این کتاب فوق العاده نه تنها برای زوج هایی که در استانه جدایی هستند بلکه برای هر فردی که جدایی رو به هر نحوی در زندگیش تجربه کرده، حتی در مورد افراد نزدیک مثل پدر، مادر و ... مفیده. اگه خشمی نسبت به کسی داریم باید بدونیم که همیشه از طریق خشم به اون فرد متصل هستیم تا زمانی که خودمون رو پالایش کنیم وگرنه این خشم رو در روابط بعدیمون هم می بریم. بخشایش، کلید رهایی از رشته هایی است که ما را به شکلی منفی به دیگران متصل می کند.

/ 7 نظر / 147 بازدید
آنا

سلام خانومی. مرسی که سر زدی. خوشحالم کردی[گل]

مجی

پیام پستت خیلی خوب بود. من همیشه به خودم میگم: don't think about people, live with people!

رضا

تنها چيزي كه مي دونم اينه كه هر چه بيشتر به جدايي فكر كني و بيشتر ازش فرار كني يهو مي پري تو دامنش

فاطمه

سلام آزی جان..سال نوت مبارک..معلوم کجایی؟! اس ام اس تبریک هم که جواب ندادی...! نکنه مزدوج شدی می ترسی شیرینی بدی صداشو در نمی یاری...آرههههههههههههه؟!!![گل]

مهران

مرسی. معرفی خوب و مفیدی بود

مهران

سلام مرسی، معرفی خوب و مفیدی بود