غار کهک

 

در وبسایت دالاهو غار کهک چنین معرفی شده بود: این غار درجنوب روستای کهک بعد از دو راهی سلفچگان در کنار جاده قم - اصفهان قرار داره. غار دهانه تنگ و لغزنده‌ای دارد(ورودی دهانه غار: 50*60 سانتیمتر) که باید به صورت عمودی و به عمق 8 متر به وسیله طناب از آن پایین رفت. غار دارای استلاکمیت ها, پیچ و خم ها و تالارهای بسیار زیبایی‌ست. ارتفاع غار در بعضی ازتالار ها ده متر و طول غار حدود سی صد و پنجاه متر است.

با این توضیحات به نظرم مسیر راحت و ساده ای اومد. برای همین به هر کسی که می شناختم خبر دادم و به راه افتادیم. اما بعدا متوجه شدم که یکی از حرفه ای ترین غارهای موجود برای غار نوردیه! توضیحی که باید توسط مسئول تور داده می شد و نداده شد و برای همین بعضی از افراد به سختی طی مسیر می کردند و این نکته منفی برای دالاهو محسوب می شد. نکته دوم تعداد زیاد مسافران (24 نفر) بود که پیمایش این غار رو سخت و طولانی و کُند کرده بود، اما نکته مثبت و بسیار مهمی که علارغم دو نکته بالا وجود داشت وجود 1 لیدر و 3 کمک لیدر بسیار مجرب و حرفه ای بود که در تمام مسیر نظارت داشتند و کمک حال بچه ها بودند و همه جانبه ساپورت می کردند که باعث شد مسیر توسط همه طی شود هر چند از انچه در نظر داشتیم به علت تعداد زیاد و کندی حرکت و ضعیف بودن بعضی از بچه ها کم شد و نیمه راه برگشتیم.  اما از این سه نکته که بگذرم غار فوق العاده برای من جذاب و دوست داشتنی و تازه بود. حتی با وجود صخره ها و شیب ها و چاه هایی که در طی مسیر وجود داشت و منو می ترسوند.  تالارهای بسیار زیبایی در مسیر وجود داشت که می تونید در گوگل عکس هاش رو ببینید. حتی دو سه تا خفاش کوچولو رو هم که ارامششون توسط ما به هم خورده بود دیدیم. پرهای کفتر چاهی در ابتدای مسیر و در نزدیکی دهانه غار ریخته شده بود اما نتونستیم هیچ کدومشون رو ببینیم. فرود و صعود به غار با نردبانی که از دهنه توسط تورلیدرها زده شده بود و بهش کارگاه می گفتند و متحرک بود انجام می شد و باید مثل طناب بازها بالا و پایین می رفتیم (8 تا 10 متر نزول و صعود). این کار فوق العاده بود هرچند بدون کمک سه تا لیدری که یکی پایین یکی بالا روی دهنه غار و یکی در وسط مسیر ایستاده بود شاید کمی غیرممکن بود. تور لیدرها چون کوهنورد و صخره نورد حرفه ای بودند کمک هاشون فوق العاده به جا و ارزشمند بود.

من به دلیل تجربه غار دانیال نبی و لرزی که درون غار داشتم اشتباه کردم و کوله ای شامل لباس های گرم برای خودم و همراهانم برداشتم. دهانه غار به قدری باریکه که من و کوله به راحتی از دهنه پایین نمی رفتیم و وقتی داشتم با فشار خودم رو به طرف پایین می دادم کلاه ایمنی و هد لمپم سقوط کرد و بدون کلاه مسیر رو پایین رفتم!  در پیمایش غار، صعود و نزول از صخره های بزرگ که چاهک هایی عمیق در زیرش داشت هیجان انگیز بود. فکر کنم این 4 امین غاری بود که رفته بودم (علیصدر، یخ مراد؛ دانیال نبی) و هر کدوم از غارها برام جذابیت خاص خودش رو داشته اما این غار به دلیل هیجان صخره نوردی اش و خطرناکیش برام لذت بخش بود و در برنامه های اتی گذاشتم که دوباره با گروه دیگه ای تجربه کنم چون مسیر رو خیلی زود برگشتیم و نشد که ادامه بدیم. یه تجربه ناب دیگه ای که در این سفر نصیبم شد این بود که بالاخره گروه تونست یه چند دقیقه ای سکوت رو رعایت کنه و درحالیکه هدلمپ ها خاموش بود و ظلماتی عجیب حکمفرما بود تونستم طعم لذتبخش سکوت و تاریکی مطلق رو بچشم. اولش یه حس عجیب ترس (تنهایی، مرگ و حس های مبهم دیگه که نمی تونم توضیح بدم) به من غلبه کرد اما کم کم این ترس به لذت، احترام، ارامش و رخوت تبدیل شد. قرار بود 10 دقیقه سکوت باشه اما وقتی کسی گفت بسه دیگه به قدری در حسم فرو رفته بودم که جا خوردم. نمی دونم زمان برای من انقدر منقبض شده بود یا واقعا 10 دقیقه گذشت؟! خلاصه اگه اهل هیجان و ماجراجویی هستید و ترس از ارتفاع ندارید و کمی هم به صخره نوردی علاقه دارید این غار رو بهتون پیشنهاد می دم.

برای افراد مشتاق به تجربه این غار: بهتون توصیه می کنم هیچ وسیله ای مثل کوله همراه خودتون نبرید که پیمایش رو هم در ابتدای ورود و هم در مسیر براتون سخت می کنه. هد لمپی رو هم که همراه می برید پرنور باشه چون یکی از بچه ها که هد لمپ نداشت پاش داخل سنگی که ندیده بود گیر کرد و ضربه دید و اخر اینکه حتما کفش مناسبی به پا داشته باشید تا هم لیز نخورید و هم اینکه اگه ساق داشته باشه از پاهاتون بهتر محافظت می شه. اگه این سه نکته رو رعایت کنید و با افراد حرفه ای برید می تونید با خیال راحت از زیبایی های این غار لذت ببرید. از میدان ونک تا این غار حدود 3 تا 4 ساعت راهه و یه تپه پیمایی یکربعه هم تا دهانه غار داره. مدت زمان پیمایش غار بسته به مسیری که طی می کنید متفاوته. ما به خاطر تعداد زیاد بچه ها معطلی زیادی داشتیم اما در مجموع 2 ساعت در غار بودیم. محیط غار چندان خنک نیست و به علت راه رفتن خیلی سرد نمی شه. فقط اگه در محلی بنشینید ممکنه سردتون بشه.

/ 4 نظر / 44 بازدید
سارا(گاه نوشت های من)

چه غار زیبایی! چقدر من حال می کنم با این حرکتای شما

شادی

از عکس معلومه داخل غارخیلی زیباااا بوده ... توصیفات هیجان انگیزت هم اشتیاق آدم و به رفتن بیشتر می کنه .... [لبخند] . . کاش خفاش نداشت .....[نگران]

شادی

آره...راست میگی...[پلک] یه سوال: غار دانیال کجاست؟؟

شادی

اوهوم م م م... مرســــــــی [قلب]