سلمان رشدی

* "سلمان رشدی در سال 1947 در بمبئی در یک خانواده مسلمان به دنیا امده است . نخستین اثر او <بچه های نیمه شب> شهرت جهانی برایش به همرا اورد و بزرگترین جایزه ادبی انگلیس <بوکرزپرایز> را از آن اوکرد. بسیاری از منتقدان سلمان رشدی را یکی از بزرگترین نویسندگان انگلیسی زبان امروز و دارای خمیره یک رمان نویس بزرگ دانسته اند. اثر دیگر او شرم نام دارد. بچه های نیمه شب در سال 1981 منتشر شد و تا کنون بیش از 15 بار تجدید چاپ و به 30 زبان ترجمه شده است. "<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

این جملات در ابتدای کتاب بچه های نیمه شب و شرم در معرفی سلمان رشدی امده است. دو اثر فوق به ترتب در سالهای 1363 و 1364 در ایران توسط نشر تندر به ترجمه مهدی سحابی منتشر شد و کتاب بچه های نیمه شب موفق به کسب بهترین رمان خارجی در ایران شد و کتاب جنجال برانگيز ایات شیطانی در تاریخ 1988 در انگلستان منتشر شد و حكم اقای خمینی كه در فوریه 1989(بهمن 1389) به مرگ سلمان رشدی فتوا داد و باعث جنجال بزرگي در دنيا شد.

اما اسم ایات شیطانی اشاره به افسانه غرانیق دارد. غرانیق جمع غرنیق به معنی مرغ ابی است گردنی بلند دارد و سپید و یا سیاهرنگ است. اما داستان ، می گویند در نخستین سالهای بعثت که ازار مشرکین نسبت به مسلمانان سخت و طاقت فرسا شده بود عده ای از مسلمانان به حبشه هجرت می کنند. پیامبر نگران منتظر ایاتی بود که موجب نوعی نزدیکی به قریش شود. روزی پیامبر و عده ای از مسلمانان در یکی از انجمن خانه های قریش دور کعبه نشسته بودند. پیامبر در ان انجمن سوره نجم-سوره 53 قران مجید- راتلاوت می کرد. این ایات را تلاوت کرد:

ایا دیدی لات و عزی را و منات را که سومین ان دو بود.

پیامبر بلافاصله بعد از تلاوت ایات فوق را میخواند:

اینها مرغان ابی بلند پروازند که شفاعت انان امید می رود.

تلاوت سوره ادامه پیدا کرده و در پایان پیامبر ایه سجده را خواند و مسلملنان و مشرکان سجده کردن. علت سجده و شادمانی مشرکان به خاطر این بود که پیامبر در ایات سوره نجم از بتها به نیکی یاد کرده بود. اما شب هنگام جبرئیل به پیامبر نازل شده و به او می گوید که این جملات اخر وحی نبود و از جانب شیطان القا شده. پیامبر غمگین شده  و گفت: من چیزی را که خدا برای من نفرستاده بر او بستم و خداوند برای دلجویی از پیامبر این ایه را فرستاد که:

"هر چند نزدیک بود از انچه بر تو وحی کردیم منحرفت کنند تا چیز دیگری بر ما ببندی و ترا به دوستی گیرند و اگر ما تو را استوار نکرده بودیم نزدیک بود کمی به انها مایل شوی. در این صورت عذاب دو جهان را دو چندان به تو می چشانیم و دربرابر ما یار و یاوری نمی یافتی"

این داستان در کتب مشهوری مانند تاریخ طبری" تفسیر طبری" "طبقات ابن سعد" و "اسباب التنزیل" واقدی نقل شده است.

اما در کتب شیعی این داستان دروغین یاد شده است.

برای فهمیدن ادامه داستان و توضیحات بیشتر می توانید به کتاب "نقد توطئه آیات شیطانی" نوشته "سید عطاالله مهاجرانی" مراجعه کنید. مهاجرانی با قلم شیوا و شیرین به  نقد کتاب رشدی پرداخته است. البته بهتره که اول دو کتاب پیشین سلمان رشدی (شرم و بچه هاي نيمه شب) خوانده شود و بعد کتاب نقد اقای مهاجرانی تا بدون پیش داوری بتوان نسبت به کارهای اقای رشدی اظهار نظر کرد.

اما تهيه دو کتاب شرم و بچه ها نیمه شب با اینکه  در بازار کمی مشکل است اما غیر ممکن نیست و با کمی جستجو در میدان انقلاب قابل تهیه است البته با قیمتی گزافتر. (من دو تاش رو دو سال قبل حدود 16 هزار تومان گرفتم)

در این دوکتاب سلمان رشدی بیان ظریفی برای مخالفت خویش با قوانین اسلامی دارد و هیچ گاه مستقیما به اسلام نتاخته  است. شاید یکی از دلایل توجه به اين كتب اگاهی و اطلاعات وسيع او از علوم اسلامی بوده چون سخن کسی که به چیزی مشرف است و بر طبق ان کتابی می نویسد همیشه موثر تر از کسی است که درباره چیزی اظهار فضل می کند که هیچ اطلاعی از ان ندارد.؛

 

/ 16 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sina

سلام واقعا کامل بود دمت گرم اگه ميشه متن کتابهای اين اقا (سلمان رشدی) رو برام بفرست خيلی ممنون پايدار باشی

حامد منزه

سلام دمت گرم اگه ميشه لینک کتاب شرم سلمان رشدیرو برام بفرست ممنون و ايام به کام

فرخ

من این کتاب رو میخوام

محمد

لطفا اگه میشه ایه های شیطانی روبرام بفرستین

مريم

خيلی خوب بود و درباره نقد ان مطالب بيشتری ارسال نماييد واگ می شود ایه های شیطانی را بریم بفرس

عاطی

سلام.خوبی؟ازی جان خونهی نازی دار... درو دیوارشو با مطالب توپت حسابی تزیین کردیا! خوشحال شدم که هر چند تصادفی وی افتخار دیدن بلاگت رو داشتم

سپيدار

salam in ketabo az koja mishe peida kard?asan ki jorat dare begarde donbalesh?

رجایی

درود بر شما عزیز. می شود این کتاب بچه های نیمه شب را برایم بفرستی ترجمه مهدی را ممنون می شوم.

نگار

سلام ميتوني راهنماييم كني از كجا كتاب بچه هاي نيمه شب رو گير بيارم.توو بازار كه نبود. برام ميل بزن لطفا منتظرم. مرسي

ازی

دوستان عزیز توی پس کوچه های میدون انقلاب این کتاب ها (بچه های نیمه شب و شرم) به صورت افست شده موجوده. می تونید پیداش کنید. این دو تا کتاب مجوز چاپ داشته بعد از انقلاب هم چاپ شده ولی بعد از ایات شیطانی دیگه چاپ نشد. پس می تونید پیداش کنید. من لینکش رو ندارم که براتون بفرستم.