صعود به قله ۳۹۶۲ متری توچال

پنج شنبه ٢٨ مرداد ٨٩ ساعت 3:45 بعد از ظهر پای مجسمه کوهنورد میدان سربند با بچه ها قرار داشتیم. بعد از تاخیر 20 دقیقه ای یکی و 45 دقیقه ای نفر دوم(!) راه افتادیم. به خاطر تاخیر دوستان و نخوردن به تاریکی شب، با تله اسکی یک کیلومتر مسیر رو رفتیم و بعد مسیر رو به طرف شیرپلا ادامه دادیم. پس از عبور از کمپ حلال احمر به ابتدای دره شیرپلا نزدیک می شویم، از این جای مسیر تا پناهگاه شیرپلا کلا” دره صخره ای است و باید دقت فراوانی برای صعود انجام داد، در مسیر بر روی صخره ها طناب هایی نصب شده که کوهنوردان از آن برای امنیت بیشتر استفاده می کنند، مسیر به خصوص منطقه ای که با طناب روی صخره ها حصار کشی شده عالی و کمی سخت بود. مسیر را ادامه و به دره زیبای شیرپلا می رسیم. حول و حوش ساعت 8 رسیدیم به پناهگاه. هوا ملس بود و تهران زیر پامون دیده می شد. پناهگاه شیر پلا خوب بود و امکانات خوبی هم داشت. مخصوصا اگه روی پشت بامش بشینی و در حال غذا خوردن منظره روبروت رو هم ببینی و باد خنک هم بهت بخوره. تنها بدیش این بود که ساعت 9:30 ما رو کردند تو خوابگاه و گفتند بخوابید! (باید برای دفعه بعد چادر و کیسه خواب ببریم.) ساعت 6 از خواب بیدار شدیم. من که در مجموع 1 ساعت هم نخوابیده بودم و هنوز خسته روز پیش بودم ولی به قدری کوه به من انرژی می ده که بعد از خوردن هوای پاک کوهستانی، سرحال و قبراق شدم. بعد از خوردن یک چای تلخ از راه سیاه سنگ (چون این منطقه دارای سنگ های سیاهی می باشد نام آن سنگ سیاه و یا سیاه سنگ گذاشته شده است) به طرف توچال راه افتادیم. مسیر تقریبا شیب تندی داشت و سنگلاخی بود و چون یکی از بچه ها کند بود باید راه رو اروم می رفتیم.  به جانپناه زنده یاد امیری می رسیم، که به همت خانواده اش بنا شده، این کوهنورد در تاریخ ۱۳۷۳/۹/۱۹ در همین مکان بر اثر سانحه فوت کردند. (این جانپناه تا کنون در فصل های مختلف مخصوصا” زمستان جان بسیاری از کوهنوردان را نجات داده است.) بعد از کمی استراحت سمت قله توچال حرکت می کنیم، در این منطقه می توان قله توچال را در دور دست مشاهده کرد. این منطقه به هفت ناز معروف است (البته کوهنوردان به قله توچال قله ۷ ناز هم می گویند) دلیل آن این است که در عبور از این منطقه، قله ۷ بار در پستی و بلندی ها ظاهر و بعد محو می شود، و به همین دلیل است که می گویند قله ۷ بار ناز می کند.

به قله نزدیک می شویم، در این ناحیه در تمامی فصول باد کاملا” شدیدی می وزد، به طوری که در بعضی مواقع حرکت بسیار سخت و گاهی غیر ممکن می شود.حول و حوش ساعت 12 ظهر بود که به قله توچال رسیدیم. پا می نهیم بر فراز قله ۳۹۶۲ متری توچال نماد کوههای شمال تهران، قله ای که بر فراز آن می توان قله با شکوه و با عظمت دماوند و بسیاری دیگر از قله های مرتفع رشته کوه البرز مرکزی را مشاهده کرد.

بعد از 45 دقیقه استراحت اومدیم به ایستگاه 7 توچال. ایستگاه به خاطر ماه رمضون بسته بود و مجبور شدیم بیایم ایستگاه 5. ساعت 3 رسیدیم به ایستگاه و جزو اخرین نفراتی بودیم که موفق به استفاده از تله شدیم چون می خواستند تله رو ببندند و ساعت 3:30 بود که رسیدیم به پایین.

 

/ 5 نظر / 20 بازدید

[گاوچران]بابا ایول[نیشخند][لبخند]

رضا

حتمن خیلی لذت بخش بود کاش چند تا عکس هم کنار نوشته ت می ذاتی

رضا دمیس

آزاده خانم ما رو هم دعوت كن يه بار كوهنوردي اين بچه هاي آنوبانيني خيلي اهل كوه نيستند ولي من دوست دارم دعوتم كني مي پذيرم[نیشخند][چشمک]

عاشق کوهستان

سلام همنورد عزیز[گل] خوشا بحالتون به امید دیدار در قله ی توچال[لبخند]