هیپنوتیزم بالینی

تصورات غلط راجع به هیپنوز در جامعه حتی در قشر روشنفکر و طیف وسیعی از هیپنوتیزورهای نمایشی و فرصت طلب باعث شده که دید خوبی نسبت به این علم در جامعه ما وجود نداشته باشه. فکر کنم با هیپنوز حدود 10 سال پیش از طریق وب یکی از دوستان و بعد خوندن کتاب های کابوک (یکی از هیپنوتیزورهای نمایشی ایران) اشنا شدم اما بعد از حدود 10 سال فرصتی استثنایی در زندگیم پیش اومد که تجربه یادگیری زیر نظر استادان متخصص و زبردست انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران رو داشته باشم. شرط حضور در این کلاس ها داشتن تخصص در یکی از رشته های گروه روانشناسی (تمامی گرایش ها) و گروه پزشکی (پزشک، دندانپزشک، ماما، پرستار) و فیزیوتراپ است. هزینه اش تقریبا بالا است اما در مقایسه با دانش کسب شده و هم نشینی با استادان گرانقدری مثل دکتر امیر هوشنگ باقری (88943126 -روانپزشک)، دکتر مهدی فتحی (فوق تخصص بیهوشی قلب -مشهد)، دکتر عنایت الله شهیدی (88240758- روانشناس )و ... می ارزه. برای افراد دیگه که این مدارک رو ندارند کلاس خودهیپنوتیزم رو پیشنهاد می دم که حداقل فرد برای خودش بتونه خودهیپنوز رو انجام بده. برای منی که مشاوره خوندم و خودم هم از کیس های سخت مشاوره ای محسوب می شم استفاده از هیپنوز در درمان خودم فوق العاده اثربخش بوده. با هیپنوز راحت تر و سریع تر به ناخوداگاهت دسترسی پیدا می کنی و چون در هیپنوز قسمت نقاد ذهن ات (critical factor) به حالت تعلیق در می یاد پذیرش و تلقین پذیری بیشتری داری و همچنین با تکنیک های متفاوت و ارزشمند می تونی به کودکی و یا اینده ات سفر کنی و در نتیجه زندگی ات بازدهی بهتری پیدا کنه و تسلط و کنترل بیشتری پیدا کنی و "Igo" رو تقویت کنی. هر کدوم از این مهارت ها رو اگه با تکنیک های یونگی، شناختی و قصه درمانی و رفتار درمانی و روانکاوی ادغام کنی اثر بیشتری خواهد داشت. تازه این کاربرد هیپنوز در مشاوره است و وقتی اثرات درمانی بر درد، بی حسی (کاربرد در پزشکی و دندانپزشکی)، اختلالات خواب، چاقی و ... رو می بینی حیرت زده می شی. شایع ترین باور غلطی که راجع به هیپنوز وجود داره اینه که "هیپنوز خوابه" ولی می فهمی که هیپنوز فقط سطح متفاوتی از هوشیاریه یا باور دیگه اینه که "در هیپنوز فرد بی اراده می شه و هر کاری که بهش بگند انجام می ده" اما می فهمی که هر کاری که با باورهای بنیادی تو تضاد داشته باشه و توسط هیپنوتیزور به تو القا بشه در کسری از ثانیه تو رو حتی اگه در خلسه عمیق هم باشی از خلسه در می یاره. یکی از شاخه های هیپنوز، ریلکسیشنی است که به طور وسیعی در جامعه  استفاده می شه و در کاهش اضطراب بسیار موثره اما با دانستن مفهوم هیپنوز از این تکنیک به نحو بهتری می تونی استفاده کنی.

* من توسط استادانم به هیپنوز عمیق رفتم و لذتی که برام داشته منو وادار کرده که در پی ان باشم که در خودهیپنوز هم به خلسه عمیق برسم اما یه خورده دستیابی به این موضوع برام اسون نبوده.

** و بعد از گذروندن دوره مقدماتی تازه فهمیدم چه مویی اساتید سپید کردند برای استاد شدن در هیپنوتیزور شدن.

*** استاد فتحی که یکی از نابغه های این رشته است در اردیبهشت ماه در مشهد همایشی داشتند که از کشورهای دیگه هم استادانی دعوت داشتند و یکی از کارها بی حس کردن ناحیه صورت فرد در حین عصب کشی دندان بوده که هیپنوز توسط اقای فتحی انجام می شده و خانم دکتر دندانپزشکی هم کار درمانی انجام می دادند و می شه گفت فوق العاده بود.

**** 9 نکته در مورد ازدواج از دکتر شیری

/ 6 نظر / 466 بازدید
*ناتالی

آخ جون من به عنوان یکی از کیسهای هیبنوتیزمت داوطلبم. راستی آزی توی چه زمینه هایی مشاوره میدی؟

سروش

سلام بهترین هیپنوتراپیست ایران کیه بنظرت؟کجابایدمراجعه کرد؟

سروش

شماخودتان سررشته دارین توهیپنوتیزم؟من تجربیاتی درزمینه خودهیپنوتیزم دارم.چراجواب نمیدین

سروش

سلام ممنون که جواب دادی کجابایدرفت که ازطریق شرطی سازی خودهیپنوتیزم کرد؟هیپنوتیزورهای نمایشی کسی رو نمیشناسی من خیلی علاقه ومطالعه دارم کتاب خودهیپنوتیزم صمدولیزاده خیلی مفیده من بشخصه طی دوسه جلسه به مرحله سمنامبول رسیدم خییییییلی عجیب ولذت بخش بود ولی هرچی جستجومیکنم نشانی ازش نمی یابم.کاش شهرما متخصص هیپنوتیزم وجودداشت.

سروش

نگفتی میشه بدون تمرین فقط باشرطی سازی توسط هیپنوتیزور خودهیپنوتیزم یادگرفت واینکه چه تفاوتی هست بین این دوروش؟باخودهیپنوتیزم میشه به گذشته وآینده وحتی دنیای پس ازمرگ رفت؟؟

حامد

سلام من یه سری افکار مزاحم دارم، که تقریبا افسردگی رو واسم به وجود آورده به نظرتون واسه درمان به کدوم دکتر مراجعه کنم که قطعی درمان بشم؟ هیپنوتیزم تو این زمینه کاربرد داره؟ هزینه اش چقده؟